Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 9. 2011

SOUDCI KRYJÍ ZLOČINY, STÁT SELHÁVÁ při správě majetku, tvrdí BIS!

Kladívko. Ilustrační<br>foto
Zdroj: oficiální zdroj
Někteří soudci jdou podle zprávy BIS na ruku podsvětí - ilustrační foto.

Při správě státního majetku loni selhali někteří zástupci státu, kteří se účastnili vyvádění majetku ze státních institucí. Ve ve středu zveřejněné výroční zprávě za rok 2010 na to upozornila Bezpečnostní informační služba s tím, že pokračovalo také nestandardní a netransparentní jednání při tendrech.

Rizika spojená se správou státního majetku se vloni týkala podobných oblastí a vycházela ze stejných jevů jako v předchozím období.

 

Kompletní zprávu BIS najdete ZDE.

 

"Selhali někteří zástupci státu, kteří se tak účastnili vyvádění majetku ze státních institucí. BIS identifikovala nestandardní a netransparentní jednání jak soutěžitelů, tak zadavatelů ve výběrových řízeních ke státním zakázkám," uvádí výroční zpráva s tím, že mezi časté jevy patřily provázanost veřejného zadavatele a uchazeče o zakázku, snaha o přidělení veřejné zakázky bez výběrového řízení, úprava zadávacích podmínek ve prospěch předem vybraného zájemce, nadhodnocování zakázky, ovlivňování členů hodnotící komise a zadávání zakázek na nepotřebné služby.

 

"Ekonomické zájmy státu při různých typech výběrových řízení ohrožovaly také vzájemné dohody uchazečů o ceně a vítězi zakázky. V některých případech tím uzavřená skupina společností omezila konkurenční prostředí a snížila tak možnosti státu dosáhnout v zakázkách optimální ceny," tvrdí BIS a jako konkrétní příklad "netransparentního a nehospodárného chování představitelů některých institucí" dává postupy některých zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty při zadávání veřejných zakázek. "Takové jednání umožnilo vybraným uchazečům rozdělit si zakázky mezi sebou anebo koordinovat výše podávaných nabídek do výběrových řízení. Konečné ceny za zakázky tak nebyly optimální pro stát, ale pro soukromé subjekty," uvedla BIS.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BIS: Česku nejvíce hrozí ruští špioni a lobbisté

Tajné služby si žijí vlastním životem. Poslanci chtějí kontrolu

 

Dalším podnikem v hledáčku lobbistů a podnikatelů loni byly Lesy ČR. "Snažili se získat podíl na jejich veřejných zakázkách. BIS zachytila pokusy o manipulaci se zadávací dokumentací, nestandardní zadávání zakázek nebo rozšiřování již uzavřených smluv o nevýhodné dodatky," stojí ve výroční zprávě s dodatkem, že vynaložené náklady zřejmě neodpovídaly skutečnému objemu odvedených prací a běžným cenám na trhu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BERDYCHŮV GANG: KORUPCE, ÚNOSY, NÁSILÍ! Policejní mafie měla žně

 

Jak BIS dodala, soukromým subjektům se loni také podařilo úspěšně ovlivnit legislativní proces. "Terčem lobbistického tlaku se staly předpisy z oblasti regulace hazardu a energetiky. Silné zájmové skupiny dokázaly prosazovat své cíle na všech úrovních tvorby právních norem," upozorňuje vnitřní zpravodajská služba.

tn.cz / Mediafax