Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Bez lesů není života

Aktualizováno 5.5. 2009 08:29

Státní maturity jsou v troskách, varuje autor projektu

Podle autora projektu státních maturit je celý záměr v troskách. Státní maturity přitom mají platit už od příštího roku.

Kvůli státním maturitám se konaly demonstrace, mítinky, protesty. Školáci se sjížděli z celé republiky, aby proti jednotným "zkouškám dospělosti" protestovali.


Celá iniciativa už spolykala čtvrt miliardy korun a současná podoba státních maturit má při rozjezdu stát dokonce dvojnásobek téhle sumy a pak ještě 200 milionů každý další rok.


A teď to podle autora projektu Pavla Zeleného prý vypadá, že se státní maturity zkrátka do příštího roku nestihnou. "Projekt se dostal do časové pasti, a nejde zvládnout tak, aby byla maturita bezpečná," hřímá Zelený.


Podle návrhu Zeleného měly testy od studentů putovat na zvláštní pracoviště školy, kde se měly naskenovat a pak uložit do archivu. Elektronicky pak měly odejít do firmy Cermat, která by je po opravě poslala zpět. Na škole by si pak vysvědčení vytiskli sami.


Tohle řešení ale teď ministerstvu připadá zbytečně drahé. Podle nového návrhu by měla být speciální skenovací centra na regionální úrovni a ne v každé škole. Náklady tím klesnou o polovinu.


Zelený ale varuje, že testy by neměly opouštět školu. "Někdo sice odmaturuje, ale prakticky neodmaturuje, protože se výsledky někdy cestou ztratí," zvedá varovný prst Zelený. Zmatení jsou ředitelé škol i žáci, které děsí, že ještě pořád není jasné, jak budou vlastně příští rok maturovat.


Ministerstvo ale tvrdí, že obavy jsou zbytečné a všechno se stihne včas. Systém by měla prověřit generálka tento podzim, kdy si všichni maturanti pro rok 2010 zkusí zkoušky dospělosti nanečisto.

pez s přispěním Veroniky Forejtové TN.cz