Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2014
nové zdanění

Stavby rodinných domů příští rok podraží o statisíce! Kvůli nové dani

Staveniště
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Máte sen žít v rodinném domku? Pokud už nemáte vlastní pozemek, bude ten sen zase o pěkných pár stovek tisíc korun dál. Stát totiž nově uvalí patnáctiprocentní daň na stavební pozemky, informují dnešní Lidové noviny (LN).

Dosud se daň neplatila u pozemků, které sice byly podle územních plánů určeny pro výstavbu, ale dosud se na nich nekoplo. Lidé proto kupovali levněji parcely, kde byly třeba inženýrské sítě dovedeny na jejich hranici. To je však v rozporu se směrnicí Evropské komise.
 

"Nově kvalifikují stavební parcelu i úpravy nejen na konkrétním pozemku, ale i v jeho okolí,“ vysvětlil Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka novinku v zákoně o DPH.
 

 

Změna se bude týkat tisíců stavebních pozemků. Například u parcely v pražských Strašnicích se cena po zavedení DPH zvedne o půldruhého milionu korun na 11,8 milionu. "Tento krok na určitou dobu zcela zastaví výstavbu nových rodinných domů, protože takový skokový nárůst nikdo nebude ochoten akceptovat,“ varoval v LN Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

tn.cz / gar

Diskuze

2.11. | 21:24 a-z-0-9
1
Ta předchozí aplikace daně byla neskutečný nesmysl. Spíš to mělo být naopak - za zastavění=zničení nezastavěnho pozemku by měla být vyšší daň.
5.9. | 18:28 allanaldik
1
porad jsou nove a nove dane, plati se neco nekomu za neco co neni odvedeno. byrokracie se nejak zaplatit musi a dane se dobre vybírají ikdyz jsou to nekolikate dane z koruny zaplatime pet korun takze xxx dani se vybira porad.