Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2015 22:10
Záplavy kvůli oteplení

Stoupají hladiny řek! V Plzeňském kraji je už 3. povodňový stupeň

Zdroj: TV Nova

Déšť a tání sněhu dnes začaly zvedat hladiny řek v Plzeňském kraji, zejména na Šumavě. Vydra na Modravě už podle informací Českého hydrometeorologického ústavu stoupla na třetí povodňový stupeň.

Druhé povodňové stupně platí na Šumavě na Otavě v Rejštejně a v Sušici a na Křemelné ve Stodůlkách. První stupeň je v Plzni-Koterově na Úslavě. Hasiči i povodňové štáby situaci sledují, voda zatím nikde nepůsobí problémy, řekl dnes ČTK řídící důstojník krajských hasičů Jaroslav Hrdlička.

 

Vydra v Modravě je na 160 centimetrech, což je hranice pro začátek třetího stupně. Průtok se pohybuje kolem 55 metrů krychlových za sekundu, ještě v pátek ve stejnou dobu měla hladinu ve výšce 56 centimetrů a průtok jen 2,41 metru krychlového za sekundu.

 

V Plzeňském kraji stoupají hladiny řek
Zdroj: ČTK

 

Hladina Křemelné stoupla z pátečních ranních 45 centimetrů na aktuálních 130 centimetrů, průtok je oproti pátku devítinásobný - 37 metrů krychlových za sekundu. Otava v Sušici má nyní 169 centimetrů, za 24 hodin stoupla hladina o 120 centimetrů, průtok je přes 118 metrů krychlových za sekundu, desetkrát vyšší než v pátek ve stejnou dobu.

 

 

Podle výstrahy meteorologů hrozí dnes kvůli oteplování a vydatnému dešti záplavy, nejohroženější je právě oblast Šumavy.

 

Podle Josefa Cinka z plzeňské pobočky ČHMÚ spadlo na Šumavě například v Železné Rudě za 24 hodin od pátečního do dnešního rána 24,4 milimetru srážek, na návětrné straně mohl být úhrn i vyšší. Vítr, který na jihočeském Churáňově měl v nárazech rychlost téměř 94 kilometrů za hodinu, přispěl spolu s deštěm k tání sněhu, které se projevuje zvednutými hladinami řek. Na Šumavě ubylo za 24 hodin kolem sedmi centimetrů sněhu, doplnil meteorolog.

 

Problémy se stoupajícími hladinami jsou aktuálně hlášeny i z Vysočiny. Na druhý stupeň povodňové aktivity vystoupaly 3 řeky na Žďársku. Konkrétně Balinka, Doubrava a Sázava. Ta ale na jednom místě dokonce atakovala stupeň třetí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Plastický chirurg zkazil operaci, mrtvou pacientku hodil do řeky

Světový hit internetu: Dokonale čistý led na zamrzlém plese v Tatrách a chůze po vodě

ČTK TN.cz