Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.12. 2009 16:57

Ministři: Stovka za neschopenky u doktora nebude

Náklady spojené s poštovným za neschopenky by měla hradit správa sociálního zabezpečení.

Lékařům zaplatí administrativu s neschopenkami, tedy prokazatelně vynaložené náklady na poštovné při zasílání hlášení o vzniku a ukončení pracovní neschopnosti, Česká správa sociálního zabezpečení.

 

"V praxi to znamená, že administrativu s doklady, které ošetřující lékaři posílají orgánům nemocenského pojištění, zpravidla okresním správám sociálního zabezpečení, bude hradit ČSSZ. Finanční prostředky dostane z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí," upřesnila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

 
"Dohodli se na tom ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka," dodala Filipová.

 

Šéf České lékařské komory Milan Kubek o tom ale v půl páté odpoledne žádné informace nemě. " O té dohodě žádné informace nemám. Očekávám, že někdo z dotyčných ČLK osloví a že tedy budu moci zítra na poradě předsedů okresních sdružení České lékařské komory předložit nějaký konkrétní návrh státu k posouzení," řekl Kubek.

 

"Nemůžu se vyjádřit ani k žádné částce. Musel bych ten návrh vidět. Důležité je také, jaké jsou záruky, od kdy by takový systém mohl začít fungovat. Stokoruna, kterou jsme navrhovali my, je průměrná částka spojená s vyřízením pracovní neschopnosti," dodal Kubek.

 
Lékaři chtějí od pacientů za neschopenku zaplatit

 
Česká lékařská komora chce prosadit, aby pacienti platili za vystavení neschopenky lékařům stokorunu.

Výkon nyní oceňují zdravotní pojišťovny pěti body, lékař tak dostane za vypsání neschopenky 5,25 koruny a stejnou částku za ukončení neschopnosti.

 
Svaz pacientů návrh ČLK odmítá. Podle něj má komora jednat o navýšení s pojišťovnami, ne strašit pacienty. Svaz také požádá Sněmovnu, aby zkontrolovala její činnost.

 
Prezident České lékařské komory byl ve středu hostem on-line rozhovoru na tn.cz a vysvětloval, proč souhlasí s placením 100 korun za neschopenku.

 
"Když po nás stát takovou práci vyžaduje, měl by za ni platit. Když si z nás politici a úředníci dělají legraci, pak nám nezbývá nic jiného, než je i s vaší pomocí přesvědčit, že to nejde do nekonečna,“ napsal.

 
Odpovědi hosta on-line rozhovoru si můžete přečíst ZDE.

tn.cz / ina ČTK