Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.5. 2009 18:53

Stovky odpůrců se pokusily napadnout mítink Dělnické strany

Několik set odpůrců Dělnické strany se pokusilo napadnout mítink strany ve Znojmě. Nový ministr vnitra Pecina prohlásil, že partaj bude chtít zakázat.

Mítink extremistické Dělnické strany se konal na znojemském Masarykově náměstí. Setkání strany se pokusili narušit její odpůrci z hnutí Antifa. Těch se ve Znojmě sešlo přes dvě stě.

Odpůrci strany byli v podstatné početní přesile. Na setkání Dělnické strany přišlo totiž jen asi 50 jejích příznivců.

Policie se snažila zabránit antifašistům proniknout na náměstí. Jen jednomu z nich se podařilo policii přelstít. Vběhnul na náměstí mezi příznivce Dělnické strany a pokřikoval na ně: Antifa, Antifa. Těžkooděnci ho však dostihli, srazili k zemi a odvezli pryč.

Celkem policie během akce zadržela dva odpůrce Dělnické strany.


Ve střehu i rakouská policie

Policie kvůli akci přijala přísná bezpečnostní opatření. Každý vjezd na náměstí byl přehrazený policejními dodávkami, u nichž postávali desítky těžkooděnců.

"Kvůli hrozbě střetu s odpůrci strany připravila policie speciální opatření, a to i ve spolupráci s rakouskou policií," řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.


"V pohotovosti byli znojemští pořádkoví i dopravní policisté, psovodi, specialisté ze služby kriminální policie z Brna a antikonfliktní tým," dodala.

Setkání Dělnické strany začalo ve 13 hodin. Ještě než předseda uskupení Tomáš Vandas začal s proslovy, zahrnuli ho odpůrci extremismu stojící v nedaleké Obrokové ulici nadávkami. Následně se pokusili jeho projev přerušit pískáním.

Podobný průběh měl i mítink Dělnické strany v Jihlavě, na který přišlo zhruba 50 příznivců. Asi stovka antifašistů se ho snažila narušit. Policie udržovala obě skupiny několik desítek metrů od sebe.
 

Podívejte se na video

 


Chomutov demonstraci DS zakázal

V Chomutově policie nahlášenou demonstraci Dělnické strany (DS) zakázala. Příznivci strany se sešli před bývalou chomutovskou ordinací bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové.
 

Před demonstrací část členů strany sbírala u nádrží odpadky, injekční jehly i plechovky od toluenu. Chtěli tak upozornit na nepořádek a problémy s nepřízpůsobivými občany v Chomutově.
 

Extrémisté tvrdili, že shromáždění v Poděbradské ulici mají řádně nahlášené. Policisté je nejprve vyzvali aby se rozešli. Při projevu místopředsedy strany Petra Kotába ale policisté oznámili, že se DS dopustila přestupku, protože magistrát prý shromáždění zakázal. Totožnost zkontrolovali asi u čtyřech desítek účastníků. Při průchodu Kadaňskou ulicí na ně pořvávali Romové. DS pak akci ukončila.
 

Štěpánka odvezli v sobotu na policejní služebnu

Místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek skončil kvůli včerejším projevům  v Přerově na policejní službně. Tam měl podat vysvětlení. Více ZDE.
 

Podívejte se na video

 


Pecina chce zákaz Dělnické strany

Nový ministr vnitra Martin Pecina chce za půl roku opět předstoupit před Nejvyšší správní soud s návrhem zákazu Dělnické strany. Ministr to řekl v diskuzním pořadu České televize.

"Jsem na tomto postupu domluven i s premiérem Janem Fischerem," řekl Pecina. Ministerstvo podle něj návrh podá hned, jakmile vyprší lhůta, po kterou nelze po neúspěšném pokusu o zakázat podobný návrh podat znovu.

"Musíme se také zabývat tím, aby extremismus neměl kde zakořenit. Lidé v problémových oblastech nemohou mít pocit, že je extremistická strana ochrání lépe než současná politická reprezentace," dodal ministr.

Letos v březnu se Nejvyšší správní soud zabýval návrhem na zrušení Dělnické strany, který vznesl tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Soudce ale návrh letos v březnu zamítl.

Projev předsedy Vandase před Nejvyšším správním soudem


Podle soudu vládní návrh na rozpuštění neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů, například neprokázal souvislost Dělnické strany a neonacistického Národního odporu ani snahu násilně změnit politický systém.

Celý rozsudek najdete ZDE.

gib s přispěním Kateřiny Pichalové tn.cz / ČTK