Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.9. 2013 12:04
GALERIE peníze jsou přednější

Strašné! Takhle zdevastovali les těžaři. V srdci šumavského parku!

Les na Šumavě zničený těžaři - 4
Zdroj: facebook.com
Tohle zůstalo v bezzásahové zóně na Šumavě po těžbě dřeva

Ekologové z Hnutí Duha chtějí, aby Česká inspekce životního prostředí prošetřila devastující těžbu dřeva v Národním parku Šumava. Podle nich je také porušován zákon a vážně poškozována příroda v nejcennější části národního parku.

Těžké lesní stroje při vyvážení už dříve pokácených stromů zničily turisticky značenou cestu a poškodily půdu i okolní stromy, napsal dnes ekolog Jaromír Bláha. Podle něj těžká technika a eroze nevratně poškodily lesní půdu.
 

Reklama

Správa NP Šumava také podle aktivistů náhle začala odvážet dřevo z cenného území ponechaného přírodnímu vývoji kolem Ptačího potoka. Patří do druhé zóny, která je součástí bezzásahového území. Většina pokácených stromů měla být na místě ponechána k zetlení.
 

 

"Politicky dosazené vedení parku tím jasně dokazuje, že je tu víc pro zajišťování zakázek těžebním firmám než pro ochranu přírody. Zdá se, že se teď před parlamentními volbami snaží vytěžit a prodat, co se dá," uvedl v tiskovém prohlášení Bláha, jinak si prý vytahování i starého dřeva neumí vysvětlit.
 

14

GALERIE: Les zničený po těžbě dřeva na Šumavě

Zdroj: facebook.com

Les na Šumavě zničený těžaři - 1

Hodnocení:


 

V národním parku je zákonem zakázáno používat těžké stroje a intenzivní technologie. Na situaci prý upozornili turisté, kteří se prý na rozježděné cestě od Modravského potoka k Černohorskému močálu doslova brodili po kolena bahnem.
 

Dobrovolníci lesních hlídek Hnutí Duha poté uvedli, že těžké stroje při vytahování dřeva z podmáčených porostů zničily značenou turistickou cestu, rozjezdily lesní půdu v okolních porostech a poškodily tam i zdravé stojící stromy.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama