Aktualizováno 26.4. 2010 13:01

Středoškoláci zkoušejí volby nanečisto. Rath protestuje

Na 150 středních školách po celé republice začaly volby nanečisto. Původně se na nich mělo podílet i ministerstvo.

Anketa

Souhlasíte s projektem studentských voleb nanečisto?

Hlasovalo 1650 lidí.
Studentské volby, které organizuje sdružení Člověk v tísni, začaly v pondělí a budou trvat do středy 28. dubna. Do projektu se zapojilo 148 středních škol a studenti budou volit politické strany a hnutí, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny, řekla mluvčí projektu Tatiana Čabáková.

 
Například studenti pardubického gymnázia mají o volby velký zájem. "Předpokládáme, že se středečních voleb účastní převážná většina studentů,“ řekla ředitelka školy Jitka Svobodová s tím, že skutečný počet voličů bude známý až po skončení akce.
 
"Výsledky studentských voleb budou zveřejněny po uzavření volebních místností řádných voleb do sněmovny, tedy 29. května," vysvětlila Čabáková a dodala, že původně se přihlásilo 189 škol. "Část z nich však stáhla přihlášku, když od projektu ustoupilo ministerstvo školství," řekla.
 
Ministryně školství Miroslava Kopicová v této souvislosti již dříve uvedla, že studentské volby jsou věc neškodná a vedou děti k demokracii. "Ale vzhledem k tomu, jaké reakce se mezi politiky všech stran objevily, rozhodla jsem se, že nenechám děti zatáhnout do nějakého boje," řekla.
 
Politici se podle ní báli, že by děti daly jasný signál, koho by volily. Podle ní by pak následovaly různé akce, které by školáky obviňovaly z toho, že svými názory něco ovlivnily. Tomu se ministryně rozhodla zabránit stáhnutím ministerstva z projektu.
 
Mezi politiky, kterým leží studentské volby v žaludku, patří David Rath (ČSSD). Ten v nich totiž spatřuje propagaci politických stran. Ta je ale na školách zapovězena na základě ustanovení školského zákona. Rath proto poslal ředitelům středních škol zřizovaných krajem dopis, ve kterém je před účastí ve volbách varuje.
 
Studentské volby jsou součástí programu Jeden svět na školách. V rámci programu navštěvují školy oběti nacismu a komunismu a se školáky diskutují, popřípadě studenti sledují filmy. Tímto způsobem se má zvýšit zájem mladých o politiku.

 

tn.cz / Mediafax