Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2008 16:00

Středověkým zabijákem v Assassin’s Creed

Assassin
Zdroj: Oficiální zdroj

Jedna z nejlepších her minulého roku konečně na PC a v češtině!

Konzolový velehit z minulého roku konečně dorazil na PC a opět trhá rekordy prodeje. A to i přesto, že rouška tajemství, kterou UbiSoft hru zakrýval do poslední chvíle, je už dávno pryč. Z původní výpravné historické akce se totiž během prvních minut hraní vyklubala science fiction jako laserový řemen.


Nájemný vrah v županu
Ačkoliv většinu času strávíme v hábitu Altaira, nájemného zabijáka, který musí v 12. století zabít devět vysoce postavených křižáků, střípky děje si dáme dohromady až v budoucnosti – v částech mezi jednotlivými misemi. Vědci přišli na to, že se vzpomínky díky DNA dědí z generace na generaci. Hlavní hrdina Desmond je prapra…vnukem Altaira a pamatuje si důležité události ze života svého předka.


Bohužel, vědci se nemohou do potřebné části paměti dostat, takže Desmonda nechají „prožít“ několik Altairových dní. Postupně tak plníte mise, věci vám docházejí jen velmi pomalu a vlastně ani na samotném konci nebudete o moc moudřejší. UbiSoft si totiž nechal hodně otevřená vrátka pro další pokračování.Devět vražd stačí, drahoušku
Altair měl docela nabouchaný program. Jezdil do Damašku, Jeruzaléma a Acre, aby našel informace o svých obětech a neviděn neslyšen je oddělal. Aby Altair věděl, co se kde šustne, musel vylézt na nejvyšší místo v dané části města a až pak se mu na mapě objevilo, kde má koho okrást či odposlouchávat.


Právě zde se PC verze liší od té konzolové, jelikož autoři přidali několik nových způsobů, jak si připravit půdu pro finální úder. Budete se třeba honit po střechách nebo zabíjet lučištníky. Altair vůbec je hodně pohybově nadaný a většinu času leze po stěnách a skáče po střechách, nad přeplněnými ulicemi.


Parkour není jen pro koně
Prvky street runningu a možnost vyšplhat takřka kamkoliv stojí za úspěchem Assassin’s Creed. Po městech se pohybujete naprosto volně a šplhání na ty nejvyšší věže je velká sranda. Hlavně, když u každé máte kupu sena, do níž můžete z několika desítek metrů udělat tzv. „skok víry“. To dává alespoň trochu zapomenout na jinak poměrně jednotvárnou hratelnost, kdy do konce hry děláte stále to samé.


Dalším významným plusem je provedení. Města jsou opravdu velká a plná lidí. Hlavní hrdina je krásně rozpohybovaný a souboje na ostří meče, kdy se Altair vypořádá s celou skupinou vojáků, patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co jsme mohli hrát. Díky změnám úhlů kamery mají bitky nejen neuvěřitelný náboj, ale vychutnáte si každý úder, takže se jen tak neokoukají.


Výtečná grafika má svoji daň, a tou jsou poměrně vysoké hardwarové nároky. Assassins’s Creed je krásným důkazem toho, že se vyplatí koupit levnou konzoli, než investovat do highendového PC. U nás se hra prodává v kompletně lokalizované verzi včetně dabingu od herců jako Stránský, Meduna, Rimský… To se hodí, jelikož angličtina není jednoduchá a hra je ukecaná.


Hodnocení: BOMBA │ pohoda │ ujde │ slabota │ průšvih


Verdikt: Výtečná hra, která rychle upadá do stereotypu, ale díky volnému pohybu a lezení po věžích si vás bude držet až do konce.


Název: Assassin’s Creed
Výrobce: UbiSoft Montreal
Distributor: Cenega
Obtížnost: Volitelná
Žánr: Akce
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360
Lokalizace: Kompletní
Cena: 1199 Kč

Lukáš Bašta