Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 12. 2013
Bojí se trestu

Stydí se za svého rodáka. Vratislavice sundávají cedule, že se tu narodil Porsche

Oslavné tabule, které u vjezdu do Vratislavic nad Nisou upozorňovaly na to, že se v této části Liberce narodil Ferdinand Porsche, už nestojí. Vedení města se totiž bojí trestního stíhání. Přečtěte si proč.

Vratislavickým začalo vadit Porscheho členství v nacistické NSDAP a jeho spolupráce s nacisty. Radnice se obává toho, že by mohla být obviněna z propagace fašismu. K takovému výsledku dospěli právníci radnice. Požadovali to také předkladatelé petice, kterou podepsalo kolem 150 lidí. Lidé v ní radnici vyčítali, že pomáhá oslavovat člověka, který měl za války zaměstnávat ve svých továrnách lidi posílané z koncentračních táborů a pak je posílat zpátky.
 

"Člověk, který zaměstnával otroky z koncentračních táborů, využíval jejich práci. A když byli už bezmocný práce další, tak je vracel zpátky do koncentračních táborů, aby byli zplynováni, tak o takovým člověku nemůžu mít vysoké mínění," uvedl odpůrce zachování památky Porscheho Egon Weiner.
 

Proti této petici se zvedla stejně veliká zase na podporu člověku, který se zasloužil v automobilovém průmyslu o vznik značky s nezaměnitelným tvarem aut, která patří mezi nejoblíbenější sportovní vozy. "Každopádně líto mi to je, protože ty auta jsou krásný a ten člověk vlastně založil legendu. Ať je to jak chce, nikdo nám to neodmaže, že se tady narodil," říká naopak příznivce Porscheho památky Detlef Pötch.
 


Firma na hysterii kolem svého zakladatele zareagovala tím, že z Vratislavic nedávno odvezla své vystavené vozy a napsala dopis, že je do rodiště Porscheho už nevrátí. Lidé si dnes na památku cedule naposledy fotili, zapalovali svíčky u busty na rodném domě a navštívili hřbitov, kde jsou pochováni Porsheho rodiče.
 

"Byl v letech 39 až 45 členem NSDAP, byl členem SS a dnes ten problém je nastavený tak, že novému vedení, které bylo zvoleno v září letošního roku hrozí, že budou stíháni za propagaci nacismu. A náš právník nám doporučil, abychom cedule sundali," prohlásil místostarosta Vratislavic Vladimír Burian.

hmr / Ivan Berka tn.cz / TV Nova
Reklama