Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2013 15:10
nový trik

Takhle snadno vám zloději vykradou účet. Přímo z kapsy! VIDEO

Zdroj: Iure

Bezkontaktní platební karty jsou nyní velký hit. Možná ji ve své peněžence máte také a možná o tom dokonce ani nevíte. Ale zcela určitě riskujete, pokud takovou kartu nosíte u sebe. Zloději vás mohou okrást, aniž by vám sáhli do kapsy nebo aniž byste vůbec vkročili do obchodu a peněženku s kartou vytáhli z kapsy.

Na nebezpečnou mezeru v zabezpečení bezkontaktních platebních karet upozornilo Sdružení Iuridica Remedia a Fond Otakara Motejla. A z jejich videa se zdá, že je skutečně veliká. Zejména proto, že podobná krádež je dostupná prakticky skoro každému.
 

Nemusíte být hacker a dokonce ani příliš zkušeným uživatelem počítače. Ani vybavení není problém. K přečtení cizí karty vám stačí tzv. NFC čtečka, kterou pořídíte za pár stovek korun. A nepatří ani mezi žádné zakázané technologie - takové čtečky si pořizují lidé třeba na vchodové dveře, které pak odemykají kartou nebo mobilem.
 

V čem podvod či spíše krádež spočívá? Zloděj v podstatě zopakuje stejný postup jako prodavač v obchodě. Nechá projet kartu čtečkou - či spíše přejede čtečkou přes kartu. Video z pokusu dokazuje, že to lze snadno zvládnout i pokud je karta v peněžence a ta ještě navíc v kapse u kalhot. Stažení údajů nezabere ani sekundu. Letmé přiblížení čidla k zadní kapse kalhot člověk ani nezaregistruje. Zejména třeba v tlačenici v autobuse, na zastávce či v obchodě.
 

 

Zloděj si tak stáhne údaje o majiteli karty do počítače a může krást. Z karty zjistí jméno držitele karty, číslo karty, datum její platnosti, údaje o transakcích z posledních týdnů a mnoho dalších informací. Vybílit cizí účet přes internet už je pak hračkou.
 

Někteří obchodníci sice při platbách kartou přes internet požadují speciální kód, který je napsaný z druhé strany karty, ale ani to není problém. "Existují internetové obchody, včetně velkých, u nichž lze kartou platit, pokud plátce zná jméno jejího držitele, dále její číslo, typ a datum expirace. Nevyžadují kód CVV/CVC ze zadní strany karty, který jsme během našeho testu mezi získanými údaji nenašli,“ uvedl ředitel IuRe Jan Vobořil. Zmiňovaný kód z karty je navíc jen třímístný a při manipulaci s kartou v obchodě ho lze snadno přes rameno zákazníka přečíst a zapamatovat si.
 

Bezkontaktní platební karty jsou stále oblíbenějším nástrojem, jak platit za nákup. Na rozdíl od klasického bezhotovostního placení kartou takové platby obvykle nevyžadují použití PIN. Bezkontaktní platby jsou pak z důvodu nižšího zabezpečení limitovány do výše 500 Kč. Toto omezení ovšem nijak nelimituje platby uskutečňované přes internet. „Karty umožňující platit bezkontaktně jsou dnes hromadně vydávány bankami, často i v případech, kdy zákazník o tento typ karty vůbec nestojí,“ dodává Jan Vobořil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kateřina Mátlová okradena! Zloděj ji přepadl na letišti

Zvěrstvo! Lupiči chtěli vykrást dům mrtvého Peroutky z Olympicu!

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.9. | 18:05 jver
4
Existují bezpečnostní obaly pro platební karty, které znemožní čtení dat z ...
24.9. | 15:54 Bořivoj Pauk
-2
Kdo nekrade - není čech. Hop, hop, hop !!! Ideály demokracie se v ...
25.9. | 05:49 nemam jmeno
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hm,nad moji kartou by zlodeji jen ztraceli cas.Vono z nuly toho moc neveme :D :D :D
24.9. | 21:11 undatra
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vše co nepotřebuje vaši verifikaci , ať PINem nebo SMSkou je normálně státem podporovaný podfuk na im*be*ci*ly.
24.9. | 18:05 jver
4
Náhlasit nevhodný komentář
Existují bezpečnostní obaly pro platební karty, které znemožní čtení dat z karet po dobu co jsou v obalu. Výrobci těchto obalů se problematikou zabývají již několik let a obaly mají certifikáty garantující ochranu.
24.9. | 17:25 kalnormin1
1
Náhlasit nevhodný komentář
sniper: první dva řádky máš nové, ostatní je tvoje dlouhodobé kopírování a tapetování, viz Parlamentní listy i Tn.cz. Tohle jsme tu už mnohokrát četli ke všemu možnému. Dneska jsi zapomněl na husity, což obvykle píšeš vždy.
24.9. | 16:26 bobin135
0
Náhlasit nevhodný komentář
sniper:, palec nahoru!
24.9. | 15:54 Bořivoj Pauk
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo nekrade - není čech. Hop, hop, hop !!! Ideály demokracie se v posttotalitním, metanolovém, příživnickém Česku spolehlivě mění v realitu „standardní parlamentní“ byzantské, chlastoslovanské, mužické kleptokracie a klauzemanovské partajokracie. Podobně, jako se kdysi „reálný socializmus“ Husáka ...
24.9. | 15:14 kalnormin1
2
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím si, že by nalepením hliníkové folie na pouzdro v místě kde je magnetický proužek znesnadní a nebo znemožní stažení . Určitě se tu najde odborník, který se k tomu vyjádří fundovaně.