Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 7. 2014
video Tragédie v Afghánistánu

Takhle vypadá uvnitř airbus, který převeze zraněného Čecha

Zdroj: TV Nova

Při úterním útoku v Afghánistánu zemřelo 16 lidí včetně čtyř českých vojáků. Další byli zraněni, mezi nimi je i Jiří L. Ten prodělal už druhou operace a je stále ve vážném stavu, z nejhoršího by už měl být venku. Přesto do Česka dorazí až za 14 dní. Podívejte se, jak vypadá uvnitř airbus, kterého do Česka převeze.

Zmizely sedačky, naopak přibylo lehátko pro pacienta.Takhle to teď vypadá v armádním Airbusu a 319. "Tato verze je uzpůsobena tak, že je tu klasická jednotka intenzivní péče, která je úplně stejná jako v kamenné nemocnici. Takže pacient má veškeré potřebné a odpovídající přístroje k tomu, aby byl zabezpečen jeho bezpečný převoz," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
 

Speciál na letišti v pražských Kbelích přestavěli během několika hodin. Jinak ale jde v podstatě o klasický airbus, kterým řada lidí létá třeba na dovolenou. Speciál může přepravit až dva těžce a čtyři lehce zraněné. V případě potřeby v něm může vzniknout ještě druhá JIPka. O pacienta se během letu stará celý tým lékařů.
 


Speciálně upravené letadlo je sice už připravené, těžce zraněný voják ale zřejmě do vlasti ještě nepoletí. Jeho zdravotní stav je sice stabilizovaný, ale stále vážný, takže nedovoluje převoz. Kdy bude na tomto lehátku transportován voják zraněný při úterním útoku Talibanu záleží na rozhodnutí lékařů.

TV Nova / Martin Šnajdr TN.cz