Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 6. 2013
byl tu už loni

Tropická horečka dengue na Moravě? Hygienici se obávají příletu komára tygřího

Komár
Zdroj: isifa.com
Komár (ilustrační foto)

Hygienici na jihu Moravy hlídají výskyt tzv. komára tygřího, který se do Česka může dostat z jižních zemí. Tento druh komára může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya.

Komár druhu Aedes albopictus se do ČR může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí. Poprvé jej zachytili loni u Mikulova. Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu. Předpokládáme ale, že se výskyt bude opakovat, a budeme si muset této problematiky začít všímat. Jižní Morava patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít," uvedl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice.


Komáři se podle něj na území ČR nejčastěji dostávají v kabinách nákladních i osobních vozidel. Nejsou příliš zdatní v létání, doletí maximálně několik set metrů. K nakladení vajíček jim ale stačí jen malé množství vody, například v proláklině stromu. Pokud hygienici zjistí jeho výskyt, musí okolí nálezu vydezinfikovat.


Horečka dengue a chikungunya jsou na území ČR nové a neobvyklé nemoci. V jiných místech světa ale podle Šebesty loni komáři způsobili epidemie těchto nemocí. "Je potřeba rozšířit mezi lékaři povědomí o těchto nemocech, protože pokud se tu komár rozšíří, tak se dříve či později mohou objevit," podotkl Šebesta. Chikungunya způsobuje vysoké horečky a silné bolesti svalů a kloubů, které mohou přetrvat dlouhou dobu. Vysokou horečku, silné bolesti kloubů a nevolnost způsobuje také horečnaté onemocnění dengue.
 

tn.cz / ČTK / anš