Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.7. 2013 08:31
Horko zaútočilo

Tropická vedra nekončí: Padaly teplotní rekordy, koupaliště praskají ve švech

Koupaliště
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Nový teplotní rekord v neděli do 15:30 zaznamenalo přes 90 stanic s více než třicetiletou tradicí měření. Dnešek má být podle předpovědí nejteplejším dnem roku, proto meteorologové dosažení rekordních teplot na řadě míst očekávali.

Absolutní nejvyšší naměřená teplota v Česku, 40,4 stupně, ale odolává. Nejvíce bylo dnes zatím naměřeno v Doksanech, a to 38,7 stupně. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle něj teploty už ale začínají stagnovat.

 

Nad 37 stupně se teplota odpoledne vyšplhala na osmi místech, například v Plzni Bolevci, na pražském Karlově, v Kopistech nebo Ostravě - Porubě. Teplo ale bylo i na horách, na Lysé hoře meteorologové naměřili 28,6 stupně a na Labské boudě 28,2 stupně.

 

Vysoké teploty předznamenala už dnešní noc, která byla na mnoha místech tropická, to znamená, že teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí neklesla pod 20 stupňů Celsia. Například v Seči bylo v noci 24,7 stupně, v pražském Klementinu 23,3 stupně a na Klínovci 20,4 stupně, sdělil ČTK mluvčí meteorologů Petr Dvořák.

 

Teploty na řadě míst v Česku překračují 30 stupňů Celsia už několik dní. Během soboty meteorologové zaznamenali nové nejvyšší hodnoty na osmi stanicích s dlouhou dobou měření.

 

Extrémně vysoké teploty podle meteorologů budou po dnešek panovat na celém území republiky, na východě zůstanou až do pondělního večera. Teplé počasí má ale počátkem týdne vystřídat studená fronta, se kterou přijdou bouřky doprovázené silným větrem a krupobitím. Úterní teploty už spadnou na 22 až 28 stupňů.

 

Koupaliště praskají ve švech

 

Vysokou návštěvnost dnes díky tropickému počasí zaznamenaly veřejné bazény a koupaliště po celé zemi. Na některé plovárny přišlo vůbec nejvíc lidí v jejich historii a někde se tvořily fronty ještě odpoledne. Na řadě míst, včetně hlavního města, se lidé nechali zlákat ke koupání v řece, zjistila v anketě ČTK.

 

Vyhledávaným místem se stal například bazén v pražském Podolí. Podle vedoucí provozu Pavlíny Marešové tam dnes odpoledne měli napočítáno kolem 6000 lidí, z nichž vedle Pražanů velkou část tvořili zahraniční turisté. Fronty u pokladen byly podle Marešové ještě kolem 16:00.

 

Podobný nápor o víkendu zažívali i na Hostivařské přehradě. Spolumajitel přehrady Tomáš Bergmann připustil, že lepší čísla by mohla být snad jen v případě, kdyby taková vedra přišla mimo prázdniny.

 

 

Tropické počasí, které přineslo řadu teplotních rekordů, Pražany o víkendu vylákalo také k Vltavě. Podle mluvčí Žlutých lázní Hany Tietze dnes přišlo asi 2500 lidí, podobně jako o předchozím teplém víkendu.

 

Zhruba 20.000 návštěvníků během tropického víkendu přilákalo největší koupaliště ve střední Evropě, které leží v ostravské městské části Poruba. "Dnes je to doslova masakr, běžně bývá kolem 5000 lidí, dnes jich k nám do areálu přišlo přibližně 14.000," řekl ČTK vedoucí střediska Pavel Dobeš.

 

Rekordní víkend zažilo koupaliště v liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou. "V sobotu přišlo 800 lidí, dnes 1200 lidí. Kdyby jich bylo více, už by to bylo na škodu," uvedl provozovatel tamního koupaliště Petr Polda. Spokojený je ale i majitel druhého libereckého koupaliště Jan Skalník na Vápence.

 

 

ČTĚTE VÍCE:

Pozor na VODU! Podívejte se, kdy žízeň zabíjí

Chraňte mobil před sluncem. Podívejte, co se může stát
 

ana tn.cz / ČTK