Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.8. 2012 17:17
hasiči v pohotovosti

Požáry z horka: U Opavy hoří šest hektarů, u Plzně devět hektarů lesa

požár lesa při pálení klestí
Zdroj: Mediafax
Požár lesa - ilustrační foto

Hasiči bojují s požárem lesa na Opavsku. Sedm jednotek zápolí s ohněm na ploše šesti hektarů. Na Plzeňsku zase bojují s ohněm lesa u dálnice na výjezdu z Plzně.

Mezi obcemi Pustá Polom a Budišovice na Opavsku hoří od pondělího dopoledne asi šest hektarů listnatého lesa. Zasažen je prostor přibližně 200 krát 300 metrů lesa.

 

"Asi dvě hodiny po poledni se hasičům podařilo požár lokalizovat, ještě několik hodin ale bude trvat dohašování ohnisek. Viníkem jsou zřejmě lidé, kteří zde o víkendu neuhasili ohniště a vlivem větru se oheň rozšířil," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Požár se prozatím obešel bez zranění, příčina vzniku se vyšetřuje. "Aby se oheň nešířil dál mimo les, podmítač za traktorem rozoral část strniště kolem požáru," dodal.

 

 

V pondělí dopoledne ve Středočeském kraji vyjížděli hasiči nejméně k pěti zásahům. Informaci potvrdila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. "Většinou jde o malé a lokální požáry, náročnější zásahy jsme zatím neprováděli," uvedla Kostková.

 

Podle jejích slov záchranáři hasili hořící trávu, slámu nebo odpadky. "V Hostomicích začalo hořet pole od kombajnu, část pole hoří i v Trhovém Štěpánově," poznamenala mluvčí hasičů.
 

Požár lesa v Plzeňském kraji likvidují hasiči v oblasti ejpovického dálničního přivaděče, kterým pokračuje Rokycanská ulice na výjezdu z Plzně. Hasičům se požár, který je ve směru k Červenému Hrádku, podařilo jakž takž dostat pod kontrolu, uvedla zastupující mluvčí hasičů Blanka Rauscherová.
 

Oheň je na ploše 300 krát 300 metrů čtverečních. "Na místě už dohašujeme, je ale třeba požářiště prolévat stále vodou, aby se zabránilo opětovnému vznícení,“ popsala Rauscherová.
 

Na druhé straně silnice, který je ve směru k městské části Božkov, se oheň zatím zdolat nepodařilo. Požár na této straně je však menší než na té druhé. K rychlému šíření ohně napomáhají velká vedra a sucho posledních dnů.

 

V pondělí odpoledne začalo hořet také na posekaném poli u obce Rochlov na severu Plzeňska. Oheň spálil plochu o rozloze zhruba 100 krát 60 metrů. Požár se již podařilo dostat pod kontrolu a nyní už jej hasiči pouze dohašují. Hasičům pomáhali rovněž drážní hasiči, neboť oheň ohrožoval také část nedalekého železničního náspu.  Jelikož je již po sklizni, požár nezpůsobil žádné větší škody.

 

Už v neděli hasiči likvidovali požár seníku v Roudníčku na Litoměřicku. Krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan potvrdil, že na místě požáru se seno samovznítilo kvůli vysoké teplotě. "Uskladněné seno ze seníku museli po uhašení požáru hasiči vyházet do zahrady, aby vyhledali další možná skrytá ohniska,“ řekl Marvan.

 

 

Vzhledem k ohlášenému tropickému vedru již v minulých dnech vydali meteorologové varování před zvýšeným nebezpečím požárů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí zejména pro Prahu, Středočeský, Jihomoravský, Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Zlínský kraj. Její platnost je od nedělních 7:00 do odvolání.
 

Hasiči varují, aby lidé nerozdělávali oheň nikde v přírodě. Kdo se chystá dělat ohěň doma, měl by mít připravený kbelík s vodou, či pískem a rozhodně by měl oheň zakládat dál  od dřeva a dalších hořlavých látek.

 

Opakované upozornění na nebezpečí při rozdělávání ohňů v přírodě v době sucha se míjí účinkem, potvrdil mluvčí hasičů Libor Netopil s tím, že lidé by měli být více opatrní.

tn.cz / mediafax / hru
Reklama