Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2009 07:54

Unikátní léčba rakoviny v Česku. Začínají testy na pacientech

Zdroj: TN.cz

Masarykova univerzita v Brně bude jako první v Česku zkoušet unikátní léčbu zhoubných nádorů ledvin.

Klasická forma léčby, chemoterapie, je totiž u karcinomu ledvin neúčinná. Pokročilý ledvinový karcinom představuje jeden z nejhorších a velmi špatně léčitelných nádorů.

I přes úspěšné zavedení nových léků, takzvaných malých molekul, lze život pacientů s ledvinovým karcinomem prodloužit pouze o 9 až 12 měsíců.

Česká republika je přitom v posledních letech držitelem neradostného rekordu ve výskytu zhoubného nádoru ledvin. Patří jí celosvětové prvenství ve výskytu ledvinového karcinomu s neustále vzestupnou tendencí. Zákeřné onemocní téměř postihne každý rok 1 800 Čechů a tisíc Češek.

Na vývoji vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin pracovali špičkoví odborníci dva roky. "Podařilo se vyvinout velmi účinnou vakcínu proti vysoce zhoubnému nádoru ledvin, který v pokročilé formě, kdy už jsou přítomna vzdálená ložiska neboli metastázy, vede k úmrtí do 6 měsíců,“ uvedl Jaroslav Michálek, vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie.

"Vyrobit unikátní vakcínu šitou na míru konkrétnímu pacientovi se zhoubným nádorem není vůbec jednoduché a schvalovací řízení výrobního postupu a celé klinické studie trvalo přes rok,“ popsal Michálek.

Ján Schürger TN.cz