Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2012 12:40

Už i mladý Dienstbier míří ke kandidatuře na křeslo prezidenta

O možné prezidentské kandidatuře Jiřího Dienstbiera bude ČSSD jednat za týden

Do volebního klání o prezidentské křeslo se dost pravděpodobně přidá nová tvář – senátor ČSSD Jiří Dientsbier. Šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi ho navrhl poslanec David Rath. Konečné slovo sice ještě nepadlo, ale Dientsbier má na kandidaturu velké šance, informuje deník Právo.

Definitivně rozhodnuto bude příští pátek nebo sobotu, kdy má o prezidentských kandidátech sociální demokracie jednat nejužší vedení ČSSD. Zřejmě proto už v předstihu navrh David Rath Jiřího Dientsbiera. „Předsedovi jsem navrhl člena vedení soc. dem., který je u lidí velmi oblíben, a to napříč spektrem. Navíc vyrostl v disentu blízko Václava Havla a nebojí se poprat za své názory,“ řekl Právu poslanec Rath.
 

Možnost, že se o hradní křeslo bude za socialisty ucházet Jiří Dientsbier, přinejmenším nezavrhl nikdo ze zúčastněných, tedy ani šéf Sobotka a ani samotný Dientsbier. A to už dost naznačuje, nehledě na to, že Jiří Dientsbier je skutečně nadějný a oblíbený politik – podle některých průzkumů dokonce nejoblíbenější v zemi. Jeho kandidaturu připustil pro iDnes i Rath: „Na rozdíl ode mě ho má ráda velká většina lidí napříč voličským spektrem. Myslím si, že máme lidem nabídnout na prezidenta politika, kterého mají rádi.“

PSALI JSME:
Rozhodnuto! Prezidenta si zvolíme sami! HLASUJTE UŽ TEĎ

 

Prakticky jistá jsou pro kandidaturu na prezidenta tři další jména. Za TOP 09 to bude Karel Schwarzenberg, dále expremiér Jan Fischer a nejnověji včera se o kandidaturu přihlásila Jana Bobošíková. Ta se na kandidátské výsluní hodlá protlačit buď sama, k čemuž bude potřebovat padesát tisíc podpisů, nebo chce oslovit poslance či senátory, aby jí svými hlasy poskytli potřebnou podporu. Při poslední prezidentské volbě její nominaci podobně zaštítily hlasy komunistů.
 

Ve hře je také Miloš Zeman. Ten hodlá začít sbírat podpisy občanů a rozhodne se až podle toho, kolik jich ve srovnání s ostatními kandidáty nasbírá. Spekuluje se také o podnikateli Tomio Okamurovi, který však před několika dny začal od této myšlenky ustupovat. Chce prý nejprve zabodovat jako senátor, než se začne ucházet o místo prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus to teď pěkně "fláká", tvrdí v průzkumu Češi

 

Ani ODS není dosud jasně rozhodnutá, koho na Hrad navrhne. Mohla by to být předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová nebo místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
 

Věci veřejné se zařídí podle toho, k jakým výsledkům dojdou ve vnitrostranické aknetě. Hovoří se u nich zatím o Janu Švejcarovi a zmiňovaném Janu Švejcarovi.

tn.cz / gar