Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2014 21:21
Noční porod

V plzeňské zoo se narodilo vzácné mládě nosorožce indického. Podívejte se, co PRÁVĚ TEĎ dělá

Zdroj: TV Nova

V plzeňské zoologické zahradě se narodilo mládě vzácného nosorožce indického. Pětiletá samice Manjula porodila svého prvního potomka dnes kolem půl druhé. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na internetu.

Plzeňská zoo slaví, v noci na neděli se tam totiž narodilo mládě vzácného nosorožce. Jak již dříve v tomto roce řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba, plzeňská zoo je jediná, která v současnosti nosorožce indické v Česku chová. Naposledy se v ČR narodilo mládě v roce 1997 v královédvorské zoo. 
 

Jak se malému nosorožci daří, se můžete podívat ZDE.
 

Už od odpoledne bylo na internetovém přenosu vidět, že samice je neklidná a přechází po ubikaci. Chůzi střídala s krátkým odpočinkem. Porod sledovali zpoza mohutných mříží výběhu chovatelé. Mládě se vzápětí po porodu začalo hýbat a samice jej okamžitě očišťovala. Po několika minutách se malý nosorožec už stavěl na nohy, po deseti až patnácti minutách na vratkých končetinách stál a později udělal i první nejisté krůčky. Asi po hodině a půl se mládě pokoušelo od ležící samice pít.
 

Pro Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně, i pro samce Baabua je mládě prvním potomkem. Baabuu, jemuž bude letos deset let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.
 


Samice zabřezla v říjnu 2012. Březost u nosorožců indických trvá až kolem 15 měsíců. Mládě proto chovatelé očekávali každým dnem. "Manjula nyní váží 1800 kilogramů a je ráda úplně sama, netouží po společnosti ani samečka Baabua, ani ošetřovatelů," řekl na začátku letošního roku Vobruba.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Náročná příprava muzikálu: Herci se chodili hledat do ZOO

Hana Zagorová nebyla 20 let v pražské ZOO: Nyní je kmotrou žirafy!

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama