Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2012 17:11

Ve městech se opět protestovalo proti dohodě ACTA

Demonstrace proti smlouvě ACTA - 14
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Krátce po sobotní 14.00 odstartoval v Praze v rámci mezinárodního dne akcí proti dohodě ACTA další z protestů proti této dohodě. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se sešly podle odhadu tři stovky lidí, další lidé se připojili během pochodu, který skončil v 16.15 na Vítězném náměstí.

Podle demonstrantů je třeba se ptát, jaké jsou skutečné důvody vzniku dokumentu ACTA. "Sešli jsme se, abychom našim zastupitelům připomněli, že jsme zde a nenecháme si sahat na svobody vydobyté našimi předky," řekl v úvodním projevu Ondřej Krump z hnutí Skutečná demokracie teď!
 

"Nejen českou společností proběhlo již několik vln odporu proti dohodě ACTA. Boj ale zdaleka není u konce. Pozornost veřejnosti je velmi krátká a média dokážou odvádět pozornost. Je proto důležité říci lidem, že pro ně někdo potají kove železo," dodal Krump.
 

 

Protestující drželi v rukou nápisy s hesly: Stop ACTA, Chceme skutečnou demokracii a Nejsme 99 procent. Někteří z účastníků protestu vykřikovali heslo: "ACTA je zlo!" Na průběh dohlíželo zhruba 50 policistů.
 

Organizátoři protestu tvrdí, že ačkoliv Česko odmítlo ratifikovat tuto smlouvu, tak podle jejich názoru není vyhráno, protože "pokud to nebude ACTA, tak se brzy může objevit podobná dohoda".
 

Demonstranti vyrazili z náměstí Jiřího z Poděbrad k centrále Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. Kolem 16.00 průvod zastavil před Ochranným svazem autorským pro práva k dílům hudebním OSA, kde účastníci vykřikovali hesla jako Na netu svobodu, Kdo neskáče, je pro ACTU, hop, hop. Poté pokračovali na Vítězné náměstí v Dejvicích, kde protest v 16.15 ukončili.
 

Trasa pochodu byla dlouhá zhruba 5,5 kilometru. Organizátoři spolupracovali s policií a ta po trase ojediněle zastavovala dopravu.
 

"Lobby nahrávacího průmyslu je mocné, a proto si vybereme tři z těchto firem a ukážeme jim, že žádné dohody, které budou zasahovat do soukromí nás uživatelů internetu, nechceme. Právě tato lobby je skutečným autorem dohod, jako je ACTA, PIPA nebo SOPA," dodávají organizátoři.
 

Protest pořádali aktivisté hnutí Skutečná demokracie teď! Ti podle svých slov navazují na hnutí rozhořčených (Španělsko - květen 2011) a Occupy. Hnutí na sobotu plánuje ještě jednu akci, od 18 hodin bude protestovat před Státní operou Praha.
 

Rovněž na brněnském náměstí Svobody se v sobotu odpoledne sešlo asi 120 příznivců sdružení Anonymous, kteří zde protestovali proti mezinárodní dohodě ACTA. Jak agentuře Mediafax řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek, protestní shromáždění se uskutečnilo v poklidu. "Celý mítink končil kolem půl třetí odpoledne a k žádnému narušení veřejného pořádku nedošlo. Policisté zasahovat nemuseli," poznamenal Malášek.
 

Protesty namířené proti mezinárodní dohodě ACTA se konaly v České republice již před 14 dny. V hlavním městě se tehdy do průvodu zapojila zhruba tisícovka lidí.
 

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) podepsalo 22 států Evropské unie koncem ledna v Tokiu. Smlouva by měla ztížit podmínky pro obcházení patentů a jiných práv duševního vlastnictví, například pro stahování filmů nebo hudby z internetu.
 

Česká republika se k dohodě připojila, posléze však pozastavila ratifikaci. "Ratifikační proces bude pozastaven a znovu budeme celou věc analyzovat," prohlásil k tomu premiér Petr Nečas (ODS). Česko v podstatě zaujalo k dohodě stejný postoj jako sousední Polsko nebo Lotyšsko.

tn.cz / mediafax / gar