Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.7. 2013 11:50
Mapy výskytu

VAROVÁNÍ: Klíšťata útočí ve velkém! Víte, jak se proti nim bránit?

Nakažená klíšťata
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Aktivita klíšťat nyní sílí - stupeň rizika je už na osmičce.

Státní zdravotní ústav dnes vydal varování před útoky klíšťat. Na stupnici od 1 do 10 je nyní už velmi riziková osmička. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou.

Klíště, které nás ohrožuje v českých lesích, se chová podobně jako lovec na číhané. Neběhá po okolí a nehledá aktivně svou oběť, nýbrž sedí na stéblu trávy nebo v podrostu a číhá na náhodného kolemjdoucího. „Na číhané“ sedí klíště téměř bez pohnutí s nataženýma předníma nohama, kterýma se dokáže bleskurychle přichytit na kůži neopatrného hostitele.

 

 

Klíště potřebuje vodu
 

Během doby, kdy klíště čeká na svou oběť, potřebuje především dostatečnou vzdušnou vlhkost. Proto se klíšťatům nedaří na příliš suchých a prosluněných stanovištích, ale mnohem častěji na nás číhají ve vysokém podrostu nebo vlhké trávě.

 

klíště
Zdroj: isifa.com Před klíšťaty bychom se měli bránit zejména vhodným oblečením.

 

Množství vody, které klíště spotřebuje, samozřejmě není velké. Kapka ranní rosy je pro něj dostatečným zdrojem vlhkosti tak dlouho, dokud se zcela neodpaří. Přestože klíště potřebuje k životu vodu, nevyhledává přímý kontakt s ní a nepije vodu tak, jak jsme zvyklí si představovat. Stačí mu dostatečná vzdušná vlhkost vzniklá odpařováním.
 

Pozná nás po čichu
 

Zařízení, které umožňuje klíštěti rozeznávat pachy, se nazývá Hallerův orgán. Díky němu může klíště rozeznat až 50 různých pachů. Hallerův orgán je uložen na předních nohách klíštěte a skládá se z několika různých receptorů. Klíště s ním dokáže spolehlivě rozeznat blížící se oběť, především podle zápachu kyseliny máselné a amoniaku v potu a podle zvýšeného obsahu oxidu uhličitého, který člověk nebo zvíře vydechuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Klíště se dokáže pěkně zavrtat – podívejte se, jak to dělá

Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku
Pozor na útoky klíšťat! Nevěřte mýtům a braňte se správně

 

Klíště své blížící se hostitele rozeznává také podle vibrací, zvýšené teploty nebo stínu. Jakmile ve vzduchu ucítí známý pach, reaguje okamžitě. Přední pár nohou s háčky natáhne vpřed, připraveno pevně se přisát.
 

Pokud jednou klíště ucítí svou oběť, nemůže být vybíravé. Pokud nezareaguje dost rychle, hostitel přejde kolem a klíště je odsouzeno k hladovění. Aby klíšťata nevyhynula, produkují velké množství potomků, ze kterých jen zlomek přežívá a dále se množí.
 

Co vše nás ochrání?
 

Číhajícím klíšťatům můžeme unikat v zásadě dvěma způsoby. Za prvé se můžeme pokusit překrýt svůj pach pachem repelentu, který klíště zaručeně odpudí.
 

Druhou možností je vybavit se na pobyt v lese dlouhými nohavicemi a dlouhými rukávy, aby klíště na své cestě po povrchu nedokázalo nalézt chráněné a dobře prokrvené místečko, kde by se mohlo přisát. Pokud včas takové místo nenajde, zahyne s největší pravděpodobností právě na nedostatek vzdušné vlhkosti.


Jaké je riziko, že narazíte na klíště infikované lymskou boreliózou a  klíšťovou encefalitidou? Tady je mapa výskytu (uvedená data jsou orientační).

 

Mapa výskytu klíšťat nakažených lymskou boreliózou
Zdroj: klíště.cz

 

Výskut klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou
Zdroj: klíště.cz

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

 Kouslo vás klíště? Nechte se vyšetřit!

Přisáté klíště může být pracovním úrazem

Klíště má ve slinách lék na rakovinu


 

TN.cz