Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.6. 2014 21:04
Koaliční roztržka

Ve vládě to skřípe! Je to kvůli Babišovým změnám v ČEZu

Zdroj: TV Nova

Ve vládě to opět skřípe. Další koaliční roztržku způsobil Andrej Babiš tím, že vyměnil členy dozorčí rady společnosti ČEZ. Už na nejbližší schůzi vlády bude muset dokázat, že byla změna opravdu nutná, a že nešlo jen o to, aby zajistil trafiky pro své přátele.

ČEZ, ale i Mero, Čepro, nebo český Aeroholding. Dozorčí rady v těchto českých státních a polostátních firmách v pátek ministr financí Andrej Babiš totálně vyměnil. Opozice, ale už i jeho koaliční partneři s jeho výběrem nesouhlasí.
 

"Vnímám to jako velmi vážný problém, protože to vyplývá z reakcí i ostatních koaličních partnerů. Že to nebylo domluveno dopředu. Řekněme, že to bylo uděláno z mladické nerozvážnosti," uvedl ministr školství Marcel Chládek z ČSSD.
 

"Myslím, že jsme tam dodali kvalifikované lidi. Pokud tam byl šéf úřadu pan Poul, tak to je samozřejmě bez komentáře. Byl tam nějaký léčitel. Takže já nechápu ten povyk," reagoval ministr financí Andrej Babiš.
 

Největší kritiku v nové dozorčí radě energetického gigantu ČEZ sklidili Babišovi muži - Jiří Tyc, neúspěšný kandidát ANO do sněmovny a Lubomír Charvát - člen energetické komise Babišova hnutí. Ministr financí se ale brání. Žádné trafiky pro jeho věrné to prý nejsou. A své koaliční partnery obviňuje z neschopnosti.
 


Okolo nově jmenovaných dozorčích rad ale evidentně nepadlo poslední slovo. "Bude to určitě předmětem debat ve středu na vládě. Budou poměrně ostré," předesílá Chládek.
 

I když by koaliční partneři na Babiše zatlačili. Je otázkou, jak důvěryhodně by působila obměna dozorčí rady ČEZu už po několak dnech.

TV Nova / hmr / Pavlína Kosová TN.cz