Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2013 16:09
Předpověď pro jednotlivé kraje

Vedra lámou rekordy, v Praze naměřili 37°C. A BUDE HŮŘ!

Opalování
Zdroj: Mediafax

Tropická vedra budou v Česku panovat i ve středu. Na jihu Čech a v Plzeňském kraji může do čtvrtka stoupat rtuť nad 34 stupňů Celsia, ve zbytku republiky nad 31 stupňů. Jak bude v jednotlivých krajích?

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil v Jihočeském a Plzeňském kraji stupeň nebezpečí z nízkého na vysoký, tropická vedra budou pravděpodobně atakovat teplotní rekordy.

 

"V teplém vzduchu se budou v odpoledních a večerních hodinách od úterý do čtvrtka jen ojediněle vytvářet silnější bouřky doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami a nárazy větru. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek je v horských oblastech. Více bouřek očekáváme až při přechodu fronty v noci ze čtvrtka na pátek," uvedl ústav.

 

Na řadě míst v České republice padly teplotní rekordy pro dnešní den. Například na nejstarší české měřicí stanici v pražském Klementinu naměřili 33,5 stupně Celsia, o 0,3 stupně tak bylo překonáno maximum z roku 1934. V Praze-Karlově teploměr ukázal 37 stupňů Celsia, ve Staňkově na Domažlicku o desetinu stupně méně. Teplotní rekordy padaly už v pondělí.

 

 

Meteorologové varují před pobytem venku, lidé by neměli chodit na slunce hlavně v poledních a odpoledních hodinách. Měli by také používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a brýle. Až do středy má být kvůli zeslabené ozonové vrstvě zvýšeno škodlivé UV záření až o 20 procent.

 

Už v pátek se má prudce ochladit, bude 20 až 25 stupňů a deštivo.

 

Jak bude ve středu v jednotlivých krajích podle ČHMÚ?

 

Karlovarský kraj: Jasno až polojasno. Odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky, zejména v horských oblastech. V bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazy větru kolem 20 m/s, případně i kroupy.Nejvyšší teploty 31 až 34 °C, horách 27 až 30 °C.

 

 

Plzeňský kraj: Skoro jasno až polojasno. Odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky, zejména v horských oblastech. V bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazy větru kolem 20 m/s, případně i kroupy. Nejvyšší teploty 32 až 36 °C, horách 28 až 31 °C.

 

Ústecký kraj: Převážně skoro jasno, odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle lokální bouřky. Nejvyšší denní teploty 33 až 36 °C, na horách 27 až 30 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na horách místy s nárazy kolem 15 m/s.

 

 

Středočeský kraj: Jasno až polojasno. Odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 33 až 36 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Praha: Skoro jasno až polojasno. Odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 34 až 36 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

 

Jihočeský kraj: Jasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky.Nejvyšší denní teploty 32 až 35 °C, v 1000 m na horách kolem 29 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

 

Liberecký kraj: Převážně skoro jasno, odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle lokální bouřky. Nejvyšší denní teploty 32 až 35 °C, na horách 27 až 30 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

 

Královéhradecký kraj: Jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 31 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 28 °C. Vítr mírný východní až jihovýchodní 2 až 6 m/s.

 

Pardubický kraj: Jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 32 až 35 °C, v 1000 m na horách kolem 28 °C. Vítr mírný východní až jihovýchodní 2 až 6 m/s.

 

Vysočina: Skoro jasno až polojasno. Později odpoledne a večer při zvětšené oblačnosti možnost tvorby bouřek z tepla, ve kterých se mohou lokálně vyskytnout přívalové srážky, kroupy a nárazy větru. Nejvyšší odpolední teploty 29 až 33 °C. Mírný jihovýchodní, zpočátku východní vítr 3 až 6 m/s.

 

 

Olomoucký kraj: Jasno až polojasno. Při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 30 až 33 °C, na horách 24 až 28 °C. Slabý, postupně mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Jihomoravský kraj: Skoro jasno až polojasno. Později odpoledne a večer při zvětšené oblačnosti možnost tvorby bouřek z tepla, ve kterých se mohou lokálně vyskytnout přívalové srážky, kroupy a nárazy větru. Nejvyšší odpolední teploty 30 až 34 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

 

Moravskoslezský kraj: Jasno až polojasno. Při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 30 až 33 °C, na horách 24 až 28 °C. Slabý, postupně mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Zlínský kraj: Skoro jasno až polojasno. Později odpoledne a večer při zvětšené oblačnosti možnost tvorby bouřek z tepla, ve kterých se mohou lokálně vyskytnout přívalové srážky, kroupy a nárazy větru. Nejvyšší odpolední teploty 29 až 33 °C. Slabý východní vítr 1 až 4 m/s.

 

Co dělat během tropických teplot, abychom byli zdraví a fit? Podívejte se na video:

 

Hrůza: Do tohohle by nás chtěli navlíct! Plavky pro samožery a úchyly
NEBEZPEČNÝ MÝTUS: Rodiče používají krémy UV 50 a děti nemají vitamin D

Dva litry vody denně? POVĚRA! Spočítejte si, kolik potřebujete!

Opalování nahoře bez? Vaše prsa ve smrtelném nebezpečí

Test antiperspirantů: Potíte se? Víme, který vás nejlépe ochrání a nezanechá bílé stopy!

ana tn.cz / ČTK