Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.6. 2011 20:45

VLÁDA POKRAČUJE: Lídři ODS, TOP 09 a VV podelsaly dodatek koaliční smlouvy!

Koalice
Zdroj: Mediafax
Koalice

Vláda ve stávajícím složení bude pokračovat i po 30. červnu, špičky ODS, TOP 09 a VV podepsaly ve čtvrtek dodatek ke koaliční smlouvě. Podpis dokumentu, bez kterého chtěly VV opustit vlády a který straně zaručuje čtyři ministerská křesla, potvrdil Mediafaxu šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík (STAN).

Špičky koaličních stran ODS, TOP 09 a VV (K9) se ve čtvrtek sešly krátce po 16. hodině na Úřadě vlády, jednaly necelých 90 minut. Výsledkem schůzky je podepsaný dodatek ke koaliční smlouvě a dva noví zástupci VV ve vládě – Karolína Peake jako vicepremiérka a šéfka Legislativní rady vlády a volební manažer VV Pavel Dobeš na postu ministra dopravy. Jeho jméno ale nechtěl premiér ani předseda VV na tiskové konferenci ještě potvrdit.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA"Můžu říci, že jsme jednání dotáhli do konce a předsedové všech tří koaličních stran dodatek podepsali a schválili," řekl po jednání K9 premiér Petr Nečas (ODS).

Dokument má podle něj tři části, programovou, procedurální a personální část, a na webu Úřadu vlády bude zveřejněný ve čtvrtek večer.

PSALI JSME:
KOALICE ŽIJE: John pro VV vyjednal místa ve vládě!


"V psané podobě jsme si kodifikovali dohody o důchodové reformě, které jsme už schválili ve formě zákonů. Dále prvky zdravotní reformy, justičního systému, veřejné správy a protikorupční strategie," přiblížil Nečas programovou část.

"Shodli jsme se ve změnách v daňové oblasti a na tom, že platí stávající koaliční smlouva," připojil předseda vlády. Podle něj tak mohou být VV klidné v otázce zvyšování platů učitelům v regionálním školství v příštím roce o čtyři miliardy korun.

V procesní části se koaliční lídři utvrdili v tom, že budou jednotně hlasovat o důvěře nebo nedůvěře a že jejich vláda nebude založená na podpoře přeběhlíků.

"Koalice se dohodla na tom, že bude zřízen 16. post ve vládě, kterým bude post místopředsedy vlády a předsedy Legislativní rady vlády. Ten bude zároveň předsedou vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí," připojil Nečas a dodal: "Na tuto pozici bude nominována první místopředsedkyně VV Karolína Peake."

Vláda spojí podle premiéra svoji důvěru s projednáním zákona o dani příjmu a opatřeních, které se týkají i zdanění hazardu, na němž VV trvaly už od roku 2012.

"Doufám, že koaliční krize je tímto zažehnána. Jsem vděčný koaličním partnerům, že se dohodli," stručně okomentoval výsledek jednání předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který jinak během téměř půlhodinové tiskové konference spíš pospával.

Předseda VV Radek John zdůraznil, že jeho strana považuje za úspěch dohodnuté zrušení anonymních akcií, zdanění hazardu a zprůhlednění financování politických stran. Příjmy státu podle něj díky dohodě zůstanou i po daňové reformě zachovány tak, jak požadovaly odbory.

"Jsme rádi, že na definování standardu a nadstandardu se bude podílet Česká lékařská komora," dodal šéf VV.

VV hrozily, že bez podepsaného dodatku ke koaliční smlouvě do 30. června kabinet Petra Nečase (ODS) opustí.

Mediafax