Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 4. 2012

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Podle původních plánů by následně měla Miroslava Němcová svolat schůzi, kde se o důvěře bude hlasovat.

Kabinet Petra Nečase (ODS) ve středu schválil usnesení, kterým žádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Agenturu Mediafax o tom informoval důvěryhodný zdroj, poslanci mají o důvěře vládě hlasovat v pátek.

 

Vláda tak dodržela scénář, který v úterý načrtl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj by měla následně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolat mimořádnou schůzi, na které budou poslanci o vyslovení důvěry kabinetu hlasovat.

 

Pro získání důvěry potřebuje kabinet hlasy od nadpoloviční většiny z přítomného počtu zákonodárců. Může mu tak stačit například i 100 hlasů, které podpořily úterní žádost na přerušení řádné schůze sněmovny až do 2. května. Premiér Nečas ale opakovaně tvrdil, že se chce v dolní komoře opírat o bezpečnou většinu a ne o žádné "stojedničky nebo stodvojky".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud padne vláda, odstupné dostanou čtyři ministři

 

Minimálně 101 poslanců je přitom potřeba pro přehlasování prezidentského veta nebo zákonů vrácených ze Senátu, ve kterém má většinu ČSSD.

 

Nečas v úterý uvedl, že pokud by vláda důvěru od většiny poslanců nezískala, schválí dolní komora urychleně volební zákon k přímé volbě prezidenta a nejpozději do 3. května se rozpustí. Otevře tak cestu červnovým předčasným volbám. Hlasování o novém složení parlamentu by tak proběhlo zřejmě 29. a 30. června.

 

Vláda se ve středu sešla poprvé od vypovězení koaliční spolupráce stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Nově se kabinet má opírat o podporu vznikající platformy sdružené okolo vicepremiérky Karolíny Peake, která z VV minulý týden vystoupila.

 

ODS má ve sněmovně 51 poslanců a Pavla Béma s přerušeným členstvím, TOP 09 dalších 41 zákonodárců. Platforma Karolíny Peake přímo sdružuje osm poslanců, podporu vládě ale přislíbili i další členové dolní komory.

 

Premiér Nečas původně chtěl, aby vicepremiérka ve sněmovně vytvořila vlastní poslanecký klub minimálně s deseti členy, nakonec od této podmínky ale výkonná rada ODS upustila.

klab tn.cz / Mediafax
Reklama