Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 4. 2013
Projekt nechce vzdát

Všichni sKartu odpískali, ministryně Müllerová ale za ní bojuje jako lev!

sKarta
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) už vládě odeslala svůj další návrh na úpravu kritizovaného systému sociálních karet. Novely, které její úřad připravil, zrušení projektu neobsahují.

Ačkoliv premiér Petr Nečas (ODS) a s ním i většina vlády projekt sociálních karet odpískala, ministryně Ludmila Müllerová je stále nezvrhla. Müllerová už jednou změnu sKaret navrhovala, kabinet to odmítl. Premiér doporučil systém ukončit. Zrušení podporuje jeho ODS i strana LIDEM, TOP 09 je proti.
 

Podle mluvčí ministerstva práce Štěpánky Filipové bude záležet na předsedovi vlády, zda bude kabinet návrh projednávat ještě tento měsíc. Poslední dubnové zasedání vlády se koná příští středu, tedy 24. dubna. Ministryně nyní odevzdala podobný návrh, jaký už jednou přinesla. Obsahuje ale některé změny.
 

"Je upraven, ale není to návrh na zrušení," řekla Filipová. Podle ní materiál zohledňuje připomínky legislativní rady vlády a přináší i podrobné vysvětlení změn. Reaguje prý i na zamítnutí prvního návrhu a navazuje na výsledky dosavadních jednání.
 

Ministryně původně navrhovala, aby sKarty povinně sloužily jako průkaz příjemců dávek, lidé by je k placení a vybírání z bankomatu používali jen dobrovolně. Nemuseli by k nim tak mít konto u České spořitelny, které nyní dostávají k sociální kartě automaticky a přes něž k nim peníze plynou.
 


Banka má na provoz tohoto systému do roku 2024 s ministerstvem práce smlouvu. Na ni se Müllerová odvolává. Obává se sankcí při ukončení projektu.
 

Ministryně se spořitelnou vyjednává. Podle informací ČTK se poslední jednání uskutečnilo tento týden. Ani ministerstvo, ani banka se k němu nechtěly vyjadřovat. "Česká spořitelna vede různá jednání, jejich obsah je však důvěrný, a proto ho nebudeme komentovat," sdělila Klára Pačesová ze spořitelny.
 


Systém kritizují vládní politici, opozice, odbory či rada postižených. Výhrady měl i ombudsman a ochránci soukromí. Úřad pro ochranu osobních údajů dal ministerstvu na nápravu čas do pololetí.
 

Kabinet původní návrh na změnu sKaret projednával 10. dubna. Podle premiéra ho zamítla "většina ministrů". Podpořili ho naopak členové vlády z TOP 09. Ministerský předseda řekl, že Müllerová nemůže být odmítnutím překvapena, když nerespektovala jeho doporučení na zrušení systému. Vláda jí pak ale nezadala, jak by měl nový návrh vypadat. Ministryně už avizovala, že zrušení nenavrhne.
 

tn.cz / ČTK / hmr