Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.4. 2011 19:15

VV: Radek John musí zůstat ministrem. ODS: John musí odejít!

Karolína Peake, Radek John a Kateřina Klasnová
Zdroj: Mediafax
Na snímku zleva Karolína Peake, Radek John a Kateřina Klasnová.

Věci veřejné se po jednání poslaneckého klubu usnesli, že nadále trvají na setrvání Radka Johna v pozici ministra vnitra, aby mohl dokončit již započaté reformní kroky.ODS trvá na odchodu některých ministrů VV z vlády.

"Věci veřejné vyzývají premiéra Petra Nečase, aby respektoval koaliční smlouvu," pronesla usnesení poslanců VV Karolína Peake. Nečas by se prý měl podle jejích slov distancovat od prohlášení předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, který řekl, že další jednání K9 se odehraje v případě, že Věci veřejné přistoupí na změny ve vládě na postech ministra vnitra, školství a dopravy.

Reklama
 
Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných rovněž vyzvala premiéra Nečase, aby stanovil další termín jednání vládních koaličních stran ve formátu K9.
 
"Věci veřejné trvají na působení Radka Johna na ministerstvu vnitra, aby mohl dokončit své plány a cíle, které si jako ministr předsevzal," prohlásila Peake.

 

ODS nemá v plánu měnit úterní stanovisko svého poslaneckého klubu, který počítá se svoláním koaličních jednání teprve poté, co prezident odsouhlasí odvolání ministrů Dobeše a Johna a přijme demisi ministra Bárty (všichni VV). ODS trvá na tom, že další krok má učinit prezident, řekl Petr Tluchoř.

 

"Dnešní prohlášení není mé, je to pevné stanovisko celého klubu ODS," řekl Mediafaxu předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v návaznosti na nový požadavek Věcí veřejných. Ty totiž na úterní tiskové konferenci vyzvaly premiéra Petra Nečase (ODS), aby se distancoval od prohlášení poslaneckého klubu své strany, ve kterém občanští demokraté zdůraznili, že koaliční jednání ve formátu K9 připadají v úvahu teprve poté, co prezident odsouhlasí odchod Josefa Dobeše, Radka Johna i Víta Bárty z čela svých rezortů. VV naopak trvají na dalších jednáních ještě před prezidentovým rozhodnutím.

 

"Není nutné, abych zde parafrázoval pana premiéra," dodal předseda poslaneckého klubu a znovu připomněl, že úterní stanovisko ODS stále platí a strana nemá důvody ho měnit. Stejný názor na koaliční jednání v úterý vyslovil navíc sám Nečas. "Teď je nezbytné naplnit ústavu. Předseda vlády předal rezignaci jednoho ministra a návrhy na odvolání dvou ministrů, čili ve chvíli, kdy bude naplněn tento krok, tak mohou jednání na úrovni K9 pokračovat," řekl v úterý premiér.

 

Prezident má v současné chvíli na Hradě Bártovu demisi a návrhy na odvolání šéfa školství Dobeše i ministra vnitra Johna. S jejich podpisem však otálí, což brzdí případné personální změny současného kabinetu.

 

"Předpokládám, že demise jednoho a odvolání dvou ministrů VV, včetně pana Johna, které premiér Nečas doručil panu prezidentovi, budou ze strany prezidenta kladně vyřízeny. Vrácení celého procesu by bylo nesprávným krokem," řekl Mediafaxu místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

 

S tím souhlasí i Tluchoř, který na jednu stranu oceňuje a chápe prezidentovu snahu uklidnit situaci, na stranu druhou připomíná, že jeho manipulační prostor je omezený ústavou. "Ústavní rozměr tohoto problému nedává panu prezidentovi velký prostor, podle článku 74 ústavy toto rozhodnutí bude muset udělat,“ připomněl Tluchoř.

Mediafax
Reklama