Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2014
odvolací proces

Výtvarník Černý se musí omluvit Knížákovi za "kriploidního č..."

David Černý, Milan Knížák
Zdroj: Mediafax
David Černý se musí Milanu Knížákovi omluvit za to, že ho nazval kriploidním čurákem

Výtvarník David Černý musí zaplatit exřediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100.000 korun za to, že jej urazil v dokumentu odvysílaném Českou televizí. Dnes o tom rozhodl odvolací soud. Černý Knížáka nazval "kriploidním čurákem".

Odvolací senát pražského vrchního soudu dnes potvrdil své původní rozhodnutí, které předtím po dovolání Černého zrušil Nejvyšší soud. Umělec má navíc Knížákovi uhradit i náklady soudního řízení ve výši 45.000 korun.
 

Rozsudek je pravomocný, Černého právník David Uhlíř však při odchodu ze soudní síně řekl novinářům, že v kauze pravděpodobně znovu podá dovolání.
 

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý počátkem roku 2011 označil v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného, kriploidního čuráka". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost. Knížák po Černém žádal zaplacení 150.000 korun, po televizi pak půl milionu.
 

 

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už předloni pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace. Zároveň tehdy nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy.
 

Odvolací senát vrchního soudu však následně Knížákovi uznal i právo na odškodné s tím, že došlo k intenzivnímu zásahu do jeho osobnostních práv. Tento právní názor dnes zopakoval. Dodal, že při stanovení výše odškodného přihlédl k tomu, že Knížák se k Černému také nechoval vhodně. Jinak by prý přiznané zadostiučinění zřejmě bylo podstatně vyšší.

tn.cz / ČTK / gar