Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 8. 2014
Těžba uhlí

Vyvlastňování pozemků kvůli těžbě? Ústavní soud řešil stížnost

Těžba uhlí
Zdroj: Mediafax

Ústavní soud zamítl stížnost senátorů, kteří chtěli vrátit do zákona možnost vyvlastňování pozemků kvůli těžbě. Stát přitom dříve takové právo měl, jsou to ale dva roky, co poslanci- ze zákona- tuto možnost vypustili.

Těžba uhlí rozdělila lidi hlavně na severu Čech na dva tábory. Do jednoho patří ti, kteří díky těžebnímu průmyslu mají práci. Na druhé straně stojí ti, kteří nechtějí opustit své domovy a vyvlastňováním by přišli o všechno.
 

"Kdyby toto rozhodnutí dopadlo obráceně, schválilo se to vyvlastění, tak by asi ta likvidace černic a Horního Jiřetína hrozila," uvedl starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.
 

Zastánci vyvlastňování to ale vidí jinak. "Metr čtvereční vlastnictví blokuje těžbu nerostů a ty jsou v majetku státu, tedy všech, nepoškozuje se jednotlivec, poškozuje se společnost," řekl senátor Jiří Bis.
 

Argument senátorů ale u ústavního soudu neuspěl. "Soud zamítl stížnost jako neopodstatněnou. Ústavní soud se tedy vůbec nezabýval ústavností samotného institutu vyvlastnění," upřesnila Miroslava Sedláčková z Ústavního soudu.
 


Jinými slovy, stížnost mohou podat znovu, ale zřejmě to v plánu nemají. O případném vrácení do hry totiž může rozhodnout i současná koalice. Ta je ale zatím opatrná. Přestože připravovaná novela horního zákona s vyvlasťnováním pozemků kvůli těžbě nepočítá, poslanci zřejmě debatu znovu oživí. O novele zákona mají jednat už na podzim.

TN.cz / TV Nova / Silvie Škábová
Reklama