Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2014
škodí víc

Z kouření cigaret můžete snadno i ohluchnout, zjistili vědci!

Kouření
Zdroj: isifa.com

Kouření škodí sluchu. Slyšeli jste správně. Tvrdí to britští vědci a opírají se o testy 165 tisíc lidí. Jejich rozsáhlá studie tak potvrdila několik předchozích výzkumů. Nově však dokázala, že cigaretový kouř škodí ve stejné míře i pasivním kuřákům.

Britští vědci možná zjistili důvod, proč kuřáci neslyší varování lékařů, že kouření škodí zdraví. Hluchotou může být podle nich postižen až každý třetí kuřák starší čtyřiceti let. Začíná to neschopností slyšet vysoké tóny, riziko úplné ztráty sluchu pak stoupá přímo úměrně s každou další vykouřenou cigaretou.
 

"Sluchový aparát je velmi jemný. Jsou to jednak toxické látky, které tabákový kouř obsahuje, ale také vliv na cévy, k jejichž poškození opravdu stačí malá dávka kouře," potvrzuje přední české odbornice na odvykání kouření, lékařka Eva Králíková.
 

 

Sluch není jediný lidský smysl, který kouření prokazatelně poškozuje - kouření ničí chuťové buňky, zhoršuje čich a - co se příliš neví - může vést i ke ztrátě zraku. "je to nejčastější příčina oslepnutí v dospělosti," přitakává Eva Králíková.
 

Informace o dalším riziku spojeným s kouřením, se na krabičkách cigaret zatím neobjeví. "Samozřejmě, každé varování před škodlivostí kouření je vítáno. Nicméně teď je na krabičkách například varování před rakovinou a lidi to neodrazuje," míní mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

tn.cz / gar