Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 7. 2014
Poslanecká předloha

Zabavování řidičáků za neplacení alimentů se možná více rozšíří!

Řidičský průkaz (ilustrační foto).
Zdroj: Mediafax

Pravděpodobně s neutrálním stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou předlohu, podle níž by exekutoři mohli zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání označí argumenty předkladatelů za závažné a zasluhující si další debatu.

Od loňského roku mohou vykonavatelé pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let. Podle předkladatelů z řad poslanců opoziční KSČM a koaličních ČSSD a hnutí ANO je toto omezení diskriminační.
 

"Studující zletilé děti potřebují finanční prostředky a materiální zabezpečení pro svůj další rozvoj a výživu stejně jako děti nezletilé. Neexistuje právní důvod, proč by hrozba pozastavení řidičského oprávnění povinnému, který neplní svoji vyživovací povinnost, měla být realizována pouze u nezletilých dětí," píšou autoři v důvodové zprávě k novele exekučního řádu.
 

Poukazují taky na to, že hrozba zabavení řidičského průkazu je účinným nástrojem k úhradě dluhu na výživném. Exekutoři využili tohoto práva ve více než 2200 případech, drtivá většina dlužných částek byla rychle splacena, stojí ve zdůvodnění předlohy, o níž rozhodne Parlament.
 


Řidičský průkaz není možné podle řádu pozastavit motoristům, kteří jej potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky.

TN.cz / ČTK / hmr