Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 1. 2013
Krize zažehnána

Žádné překvapení! Strana LIDEM zůstává ve vládě, jeji ministři stáhli rezignace

Karolína Peake a Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
Karolína Peake a Petr Nečas

Další z vládních krizí skončila stejně rychle jako přišla. Strana LIDEM totiž už po několikáté změnila názor, její ministři k 10. ledna rezignace nepodají.

Premiér Petr Nečas (ODS) si může oddechnou, i když se to víceméně čekalo, protože se předpokládalo, že nejmenší koaliční strana LIDEM se bude chtít udržet u koryt. A stalo se. Předsedkyně LIDEM Karolína Peake oznámila, že strana zůstává ve vládě. Současně vedení strany zrušilo ustanovení o odchodu svých ministrů z kabinetu k 10. lednu.
 

Reklama

"Republikové vedení strany a poslanci vyslyšeli žádost koaličních partnerů o setrvání ve vládě," uvedla Peake. Hned ve středu po jednání vlády by se měli koaliční partneři podle jejích slov sejít ve formátu K3, kde by se měl naplánovat postup jednání o nové koaliční smlouvě. Ta by měla podle představ strany LIDEM být hotová do konce ledna.
 

Strana požaduje, aby se do konce mandátu Nečasovy vlády nezvyšovaly daně, byl přijatý zákon o úřednících a stabilizovala se veřejná správa, přijal se zákon o financování politických stran, protibyrokratický balíček a také zákon o státních zastupitelstvích.
 


"Jde nám o programové priority a prosazení jednotlivých bodů v rámci programového prohlášení vlády," uvedla Peake na výtky, že LIDEM zůstává ve vládě jen kvůli svým postům. "To jsme už slyšeli a určitě uslyšíme," řekla. Je přesvědčená, že "věci, o které jde, lze prosadit jen ve vládě, nikoliv z opozičních pozic".

tn.cz / Mediafax / hmr
Reklama