Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2012
Ochrana zaměstnanců

Zákon ochrání lidi, kteří nahlásí trestný čin zaměstnavatele

Zaměstnance, kteří oznámí trestný čin svého zaměstnavatele, napříště ochrání stát. Firma ho nebude moci propustit, finančně postihnout ani jinak šikanovat.

Dosavadní praxe byla totiž taková, že drtivá většina lidí, která na nepravosti upozornila, dříve nebo později dostala ze společnosti výpověď. Své o tom ví například Libor Michálek nebo Renata Horáková. Oba upozornili na nepravosti ve svých úřadech a s oběma se to táhne dodnes.
 

Michálek ohlásil korupci na Státním fondu životního prostředí, svěřil se několika ministrům i premiérovi. Přestože se sám ničeho nedopustil, přišel o funkci. Teď působí na fondu jako řadový úředník a chce odejít úplně.
 

"Platové důvody jsou v tom také, možná co mě nejvíc vadí, je ta atmosféra, kdy řada kolegů má obavu se mnou komunikovat, řekl Michálek pro TV Nova.
 

PSALI JSME:

DROBILŮV KONEC? Exministr zvažuje odchod KVŮLI SKANDÁLU
 

Renata Horáková měla zase na pokyn svého nadřízeného podepsat nevýhodné smlouvy pro město. Odmítla a byla sesazena. Všechno řekla policii a noví znojemští radní ji propustili.
 

"Dokonce mi zaplatili i právní výlohy, které jsem s tím měla, ale řekli mi, že místo pro mě na radnici není,“ svěřila se Horáková TV Nova.
 

PSALI JSME:

Nahlašte korupci! Můžete dostat až milion korun
 

Boj s touto formou diskriminace je u nás v plenkách. Vláda o tom včera jednala a pověřila vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM), aby připravila věcný záměr zákona, který problematiku legislativně upraví.
 

"Zaznívají určité obavy, abychom nevytvořili takovou právní úpravu, která bude chránit ´práskače´ pro nic za nic, to si myslím, že nic takového rozhodně neděláme,“ řekla Peake.
 

Norma by měla obsahovat definici "oznamovatelství“ následujícího znění: "Zákon upravuje předpoklady, podmínky a postup při poskytování ochrany zaměstnanci, která oznámí trestněprávní jednání a podstatnou měrou přispěje k objasnění tohoto jednání nebo ke zjištění pachatele a jeho usvědčení."
 

Ministři vybírali ze tří variant zákonného ukotvení ochrany oznamovatelů, nakonec vybrali tu nejužší. Úprava se mohla vztahovat na všechny fyzické osoby a případně dokonce na jakékoli protiprávní jednání.
 

Pozornost nebyla zaměřená jen na korupční jednání, ale na všechny druhy protiprávního jednání.
 

Příslušnou právní úpravu měla vicepremiérka Peake původně zpracovat do 30. září letošního roku. Nakonec se vláda rozhodla usnesení upravit a jít nejdřív cestou věcného záměru.
 

fim / s přispěním Jakuba Vrány tn.cz / Mediafax