Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 1. 2014
Sestavování vlády

Zaorálek, Stropnický... A kdo dál? Prezidentu Zemanovi se nelíbí kandidáti na ministry

Koaliční smlouva podepsána
Zdroj: Jakub Deml
Zástupci budoucí vládní koalice v pondělí podepsali koaliční smlouvu (na snímku v popředí zleva Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek)

Prezident Miloš Zeman možná pořádně zkomplikuje sestavování vlády. Podle šéfa Senátu Milana Štěcha, který s ním v úterý obědval, se Zemanovi nelíbí některá jména budoucích ministrů. Prý jsou napříč všemi stranami rodící se koalice.

Prezident Miloš Zeman má připomínky k více kandidátům na ministry vznikající vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Novinářům to po dnešním novoročním obědě s hlavou státu na Hradě řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Z debaty ale nemá pocit, že by Zeman chtěl oddalovat ustavení vlády. Prezident podle Štěcha neřekl, že by některého z nominantů odmítl.
 

Počet kandidátů, k nimž má Zeman připomínky, prý není velký. Jsou podle Štěcha ze všech koaličních stran. "Jsou některé připomínky, které pan prezident již zmínil, některé možná ještě zmíní," řekl Štěch. O jménech hovořit nechtěl, podotkl ale, že kandidát na ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) "nebyl hlavní osobou jednání".
 

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že prezident se vyjádří k nové vládě sám. "Je na koaličních stranách, je na panu předsedovi Sobotkovi, jak tyto připomínky vyhodnotí," řekl Štěch. V dohledné době Zeman vystoupí ve Sněmovně, kam ho Hamáček pozval.
 

Kandidáti na ministry, vůči nimž měl Zeman připomínky, by se podle Štěcha dali spočítat "na prstech jedné ruky". Týkaly se toho, zda adepti jsou dostateční profesionálové, což ale ukáže až praxe. "Ta polemika je na místě, ale nakonec rozhodují tři strany, které chtějí vytvořit vládní koalici, a premiér," podotkl předseda Senátu. Hlavní diskutovanou osobou nebyli podle Štěcha ani Dienstbier, ani kandidát na ministra zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
 


Zeman už dřív zmínil, že by nejmenoval ministrem obrany Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO. V případě šéfa hnutí Andreje Babiše, který nemá negativní lustrační osvědčení a má být vicepremiérem a ministrem financí, prezident žádá, aby Sněmovna projednala v prvním čtení návrh novely služebního zákona.
 

Zeman se s šéfy Senátu a Sněmovny sešel v úterý na novoročním obědě poprvé. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka politici pojedli Zemanovu oblíbenou šunku od kosti, kulajdu, pečeného candáta a na závěr si dali čokoládovou zmrzlinu.

tn.cz / ČTK / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.12. | 10:13 overal
10
Jak se ukázalo měl pan prezident naprostou pravdu pan Zaorálek je ministr ...
3.5. | 13:35 valesovaverakac
-7
Mně zas se nelíbí prezident.
3.5. | 13:35 valesovaverakac
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Mně zas se nelíbí prezident.
26.12. | 10:13 overal
10
Náhlasit nevhodný komentář
Jak se ukázalo měl pan prezident naprostou pravdu pan Zaorálek je ministr řiťolezectví USA a EU místo prosazování NAŠICH ZÁJMŮ a pan Stropnický si plete armádu s Kriminálkou anděl!
8.1. | 22:06 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zaco-no vidis ze se muzem bavit i jako lide..To mne tesi..Tad jsem na satelitni Telce dokoukal opakovani poradu-Apolitiky stale netancim-se Simkem a Bubilkovou..A Simek tam rekl jednu vet:Velkych zvirat se kolem koryt a krmelcu je plno, Jen tech koryt a krmelcu je malo..A to byl porad myslim z roku ...
8.1. | 15:47 novus
4
Náhlasit nevhodný komentář
JEdno je jiste..Tahle particka-myslim tim ty z CSSD-tzv.levicaky- jen docili toho co docilila particka Modrych ptaku,totiz to ze priste uz je volit nikdo nebude..Takhle podvest sve volice nesmi zustat bez trestu..Mam obavy ze ale jim jeto fuk..Za ty ctyri roky co se snad u vesla udrzi budou mit ...
8.1. | 15:14 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zeman vi dobre co dela..Prave proto si ho lidi zvolili..Ze se pravicakum stahuji pulky a tim si mackaj kulky je jejich problem..Pravda je ze fesaci to zrovna nejsou ale ten prumer tam hodne kazi zastupce Dabla na zemi,pater Herman..Novodoby Konias..
8.1. | 12:35 Pavel Mašek
6
Náhlasit nevhodný komentář
chytrolin.......myslíš Sobotkova nebo Zemanova?
8.1. | 11:07 Petr Kozák
2
Náhlasit nevhodný komentář
gollia . Já myslím, že nakonec zvítězí pohodová varianta nad bojovou a vláda bude jmenována.
8.1. | 09:31 Tony
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Volil jsem Zemana a dnes toho lituji i když opravdu nebylo z čeho vybírat..Nakonec se utkali dva a to byli se zdá ti nejhorší.To co Zeman předvádí ve funkci je to že rozvrací co lidi si ve volbách zvolili.On se snaží jenom o to aby nová vláda,byla též podepsaná koaliční smlouva,mohla existovat ...
7.1. | 21:19 Pavel Mašek
2
Náhlasit nevhodný komentář
chytrolin.....zdarec. Bude. Už jen proto, že jej současná koalice provokuje, že musí. To si panovník nenechá líbit.
7.1. | 20:56 nichts obernichts
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Pro mne je otazkou jak muze neprofesionalni prezident posuzovat profesionalitu ministru ...? P.S. Ano - pro mne je pan Zeman ve sve pozici prezidenta naprosto neprofesionalni, samoliby, touzici pouze po MOCI. Ze mu k jeho "loutkam" nekdo nebude sedet je zcela jasne ...