Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2011 18:08

Zdeněk Miler, otec Krtečka, slaví devadesátiny

Otec Krtečka výtvarník, scenárista a režisér kreslených filmů pro děti Zdeněk Miler slaví devadesátiny. Dnes už legendární animovaná postavička vznikla v roce 1956 a záhy si získala srdce dětí i dospělých na celém světě.

Výtvarník na nápad o příhodách Krtečka údajně přišel, když při procházce zakopl o krtinec. V roce 1956 vznikl první a asi nejslavnější Krtkův příběh o tom, jak ke kalhotkám přišel. Miler za něj ihned získal cenu Benátský lev na filmovém festivalu v tomto italském městě. Následovaly "Krtek a autíčko", "Krtek a raketa", "Krtek v sedmém nebi" a řada dalších. Do roku 2002 vytvořil Miler přes 50 dobrodružství této animované postavičky.
 

Reklama

Zdeněk Miler, rodák ze středočeského Kladna, vystudoval Grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Začínal ve zlínských filmových atelierech a od roku 1945 spolupracoval v barrandovském studiu Bratři v triku s Jiřím Trnkou. Je autorem známého firemního loga, tři kudrnatí kluci v námořních tričkách uvádějí mnohé animované filmy.
 

PSALI JSME:

Kreslené prasárny? Nic není, jak se zdá...
 

Kromě postavy Krtečka přivedl na svět spoustu dalších postaviček z kreslených filmů nebo seriálů, například zvířecí postavičky Cvrčka a Štěňátka a ilustroval řadu knih pro děti, například Cesty formana Šejtročka nebo Kubula a Kuba Kubikula.
 

Dodnes umělecky ceněným Milerovým filmem je jeho první samostatný projekt O milionáři, který ukradl slunce (1948) na motivy básně Jiřího Wolkera.
 

Jubileum známého animátora, výtvarníka a režiséra připomene i výstava v pražské Galerii Vltavín, která představí jeho celoživotní tvorbu od 22. února do 10. dubna.

tn.cz / ČTK
Reklama