Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.9. 2010 20:42

Zdravotníci vyhlásili stávkovou pohotovost. Protestovat chtějí při volbách

Zdroj: TV Nova

Zdravotnické odbory zvažují stávku na 15. října, do té doby vyhlásily stávkovou pohotovost. V pondělí to na tiskové konferenci potvrdili zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální práce (OSZSP).

"Jednotlivé záměry, které jsme dostali od ministerstva práce a sociálních věcí, jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Rodiny našich odborářů i dalších zaměstnanců by z toho nemohly vyžít," řekla místopředsedkyně OSZSP Dagmar Žitníková.

 

Stávka hrozí ve zdravotnictví a sociálních službách 15. října, pokud se odborářům nepodaří domluva s vládou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Londýnské občany zasáhla stávka v metru. Jezdili přívozy a na kolech

 

Žitníková dále uvedla, že podporují aktivity Lékařského odborového klubu (LOK), který zvažuje hromadné podávání výpovědí.

 

"V současné době hodlá podat výpověď kolem 3.000 lidí z celkových 5200 členů Lékařského odborového klubu," doplnil Žitníkovou předseda LOK Martin Engel.

 

Zdravotníci budou mít 21. září svou vlastní demonstraci, která začne v Praze v ulici U Bruských kasáren, upřesnila Žitníková. "Zatím nevíme přesně, kolik lidí se zúčastní, protože jsme s ohlášením demonstrace do poslední chvíle čekali, jestli nedorazí z vlády nějaká jiná varianta. Proto teprve teď přicházejí odezvy od našich krajských a okresních sdružení. Nicméně jen z Moravskoslezska má dorazit osm až devět autobusů," řekla Žitníková.

 

Zdravotníci se obávají snižování platů. Vláda navrhuje v rámci úspor zavést jednotnou tarifní tabulku, která by fakticky pro mnohé profese znamenala snížení pevné složky platu ve prospěch zvýšení podílu pohyblivé motivační složky odměny. Návrh podle zdravotníků nebere v úvahu specifika práce ve zdravotnictví a obávají se snížení celkové výše platu. Lékařská komora tvrdí, že lékař by mohl podle dosažené praxe a kvalifikace přijít o 14 tisíc až 40 tisíc korun.

tn.cz / Mediafax