Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2010 22:01

Liška hajluje, Šiklová nabízí svíčkovou. Zelení reagují na klip celebrit

Zdroj: YouTube.com

Zelení natočili klip, který polemizuje se výzvou Issové a Mádla Přemluv bábu, ať nevolí levici.

Socioložka Jiřina Šiklová, která kandiduje ve volbách za Stranu zelených, natočila spolu s lídrem strany Ondřejem Liškou klip, který je reakcí na video mladých herců Marthy Issové a Jiřího Mádla "Přemluv bábu a dědu, aby nevolili levici". Spot zelených dostal ironický název "Tahle země není pro starý?"

Anketa

Který z klipů se vám líbí více?

Hlasovalo 442 lidí.

Mádl a Issová ve videu, které natočil režisér Petr Zelenka, nešetřili kritikou levicové politiky, ale ani drsnými poznámkami na adresu seniorů. "Zatímco oni si klidně umřou, my je (dluhy) budeme do konce života splácet," prohlašuje mimo jiné Issová. Spot v uplynulých dnech vyvolal v médiích vlnu debaty o mezigeneračních vztazích a postavení seniorů ve společnosti.
 
PSALI JSME:
 
Šiklová, která se tématem seniorů dlouhodobě zabývá, ČTK řekla, že vyjádření mladých herců jí připadá ultrapravicové a diskriminační. "Domnívám se, že takovéto klipy vyvolávají ageismus, tedy averzi vůči starým lidem, nebo (averzi) mezigeneračních skupin," uvedla. Výzva je podle ní nevhodnou reakcí na to, že ČSSD "se starým lidem pořád podbízí".

PODÍVEJTE SE:

 
 
 
Šiklová s Liškou v klipu nabádají seniory a mladé, aby před pravicí i levicí dali přednost zeleným. Šiklová mimo jiné vyzve "báby a dědky", aby dali vnoučatům svíčkovou a štrúdl jen pod podmínkou, že budou volit zelené. "Byla to vlastně reakce na ten klip, trošku to zlehčit, obhájit staré lidi, že oni nejsou tak špatní, a současně zdůraznit, že zelení se snaží nebýt ani levicí, ani pravicí," popsala Šiklová nápad zelených.
 
Issová v médiích uvedla, že klip neměl být nevraživý vůči starým lidem a jeho cílem nebyla generační nesnášenlivost. Mířil prý proti lidem, kteří jsou apatičtí a volí jen větší pohodlí. Video nicméně našlo mezi seniory i své zastánce. Například předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová výzvu podpořila.

 

tn.cz / Mediafax
Reklama