Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2015 18:44
anketa Prezidentova obliba stoupá

Zemanovi důvěřuje o 10 procent více lidí než před měsícem!

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK

Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje o deset procent více lidí než před měsícem. Vyplývá to z výsledků šetření CVVM. Oproti loňskému prosinci si u lidí polepšila i vláda, Sněmovna i Senát.

Hlava státu Miloš Zeman si u lidí polepšil. Věří mu o téměř deset procent více lidí než v prosinci. Nyní se těší důvěře 44 procent respondentů.

 

"Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci, lidé, kteří se politicky zařazují na levici a levý střed a příznivci ČSSD a KSČM," píše se v tiskové zprávě Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

 

Vývoj důvěry v prezidenta
Zdroj: CVVM

 

Polepšila si také vláda Bohuslava Sobotky, které důvěřuje bezmála polovina dotázaných.

 

Anketa

Jak byste ohodnotili celou vládu Bohuslava Sobotky?

Hlasovalo 8988 lidí.

 

"Vládě častěji důvěřovali zejména dotázaní s dobrou životní úrovní, řadoví zaměstnanci a nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší také mezi přívrženci koaličních stran, naopak u potenciálních voličů pravice, ale i mezi příznivci KSČM je její podpora výrazně nižší," uvádí CVVM.

 

Tabulka - Důvěra obyvatel ústavním institucím

 

Důvěru Poslanecké sněmovně v průzkumu vyslovilo 37 procent lidí, Senátu 35. U obou komor tak došlo oproti prosincovému šetření k nárůstu, u Sněmovny o 8 procent, u Senátu o pět. "Senátu i Poslanecké sněmovně častěji důvěřují dotázaní s dobrou životní úrovní, ekonomicky aktivní a potenciální voliči ČSSD a ANO," hodnotí CVVM.

 

 

Lednového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR se mezi 12. až 19. lednem zúčastnil reprezentativní vzorek 1021 lidí starších 15 let.

TN.cz / hmr