Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2014 14:07
Nová vláda

Zeman se už rozhodl. Ministry Sobotkovy vlády jmenuje příští středu

Miloš Zeman - 5
Zdroj: Jakub Deml
Témata:

Prezident Miloš Zeman jmenuje ministry nové koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu 29. ledna ve 14:00. Oznámil to dnes prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Stane se tak 95 dní od říjnových voleb, na jejichž základě se vládní koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a KDU-ČSL zformovala.

Prezident dříve uvedl, že k některým ministrům má výhrady a že jmenování kandidátů, které mu navrhl premiér, nepovažuje za automatické. Jeho schůzky s uchazeči o ministerská křesla, které začaly v úterý, ale ukázaly, že do funkce jmenuje i ty, které dříve označil za problematické. Poslanci navíc v úterý v prvním čtení podpořili návrh služebního zákona, čímž prezident podmínil jmenování předsedy hnutí ANO, majitele Agrofertu Andreje Babiše ministrem financí.

 

V úterý se prezident sešel se sedmi kandidáty, dnes má v plánu stejný počet setkání a v úterý příští týden, tedy den před jmenováním, bude hovořit ještě s adeptem na ministra zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s Jiřím Dienstbierem (ČSSD), který má být ministrem pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti.

 

Sobotku jmenoval Zeman premiérem 17. ledna. Stalo se tak 83 dní po podzimních sněmovních volbách, což je nejdelší doba v historii ČR, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula. V sedmnáctičlenném kabinetu obsadí ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři.

 

Jmenováním nové vlády skončí stav, kdy měla Česká republika dva premiéry. Do té doby zemi spravuje dosluhující vláda Jiřího Rusnoka. Zeman jmenoval úřednický kabinet loni v červenci po pádu skandály zmítané vlády Petre Nečase (ODS). Sněmovna ale v srpnu Rusnokově vládě odepřela vyslovení důvěry, kabinet následně v souladu s ústavou podal demisi, a úřadoval v ní tedy po velkou většinu doby svého mandátu.

tn.cz / ČTK
Reklama