Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.1. 2014 20:35
Co tam dělá?

PRVNÍ FOTO Z AFGHÁNISTÁNU: Zeman si nasadil helmu a vyrazil za vojáky

Zeman si nasadil i helmu
Zdroj: oficiální zdroj

Prezident Miloš Zeman se nejspíš už zcela zotavil z nedávného zranění kolene. Jinak by asi těžko v utajení cestoval za českými vojáky naszenými v Afghánistánu.

Informaci o tajné cestě přinesl server idnes.cz. Podle portálu by měl Zeman v asijské zemi zůstat celý víkend.


Zeman se přitom před zvolením do úřadu i po něm nechal slyšet, že chce jet české vojáky na zahraničních misích podpořit osobně.


Zeman je první českou či československou hlavou státu, která do Afghánistánu zavítala. Před ním zemi opakovaně navštívili předsedové vlád Mirek Topolánek a Petr Nečas nebo bývalý ministr obrany Alexander Vondra.


Bývalé Československo navštívila afghánská hlava státu dvakrát; v roce 1970 přijel král Muhammad Záhir s královnou Humairou a doprovodem na pozvání prezidenta Ludvíka Svobody a v roce 1981 tehdejší hlava státu, šéf afghánské komunistické strany Babrak Karmal, který se setkal s československým prezidentem Gustávem Husákem.


Čeští vojáci slouží v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002, mandát mají schválený do konce roku 2014. Počet nasazených vojáků se postupně snížil, v Afghánistánu by jich mělo v tomto roce působit asi 270.

tn.cz / ČTK