Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 8. 2013
Sliby chyby

Zemanem instalovaný premiér předá demisi. Se čtyřdenním zpožděním!

Jiří Rusnok a Miloš Zeman
Zdroj: Mediafax
Před měsícem a půl prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem, dnes od něj obdrží demisi

Podle předpokladu premiér Jiří Rusnok se svým kabinetem nezískal ve sněmovně důvěru a ačkoliv oznámil, že prezidentu Zemanovi předá demisi ve čtvrtek nebo v pátek, trvalo to další čtyři dny! Rusnok totiž demisi předá teprve dnes.

Premiér Jiří Rusnok předá demisi prezidentu Miloši Zemanovi. Učiní tak poté, co jeho úřednický kabinet minulý týden nezískal ve sněmovně důvěru. Kabinet v demisi by měl dát vládnout do předčasných voleb a ustavení nové vlády. Vláda v demisi se chce zaměřit hlavně na základní správu země, legislativní činnost ale zcela nezastaví.
 

Rusnoka jmenoval Zeman premiérem 25. června poté, co padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Rusnokovu úřednickou "letní" vládu pak prezident jmenoval 10. července, a to proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Rusnokova demise tak na Hrad putuje zhruba po jednom měsíci.
 

Poté, co Rusnokův kabinet v dolní komoře neuspěl a současně ztratily stojedničkový koaliční potenciál strany ODS, TOP 09 a LIDEM, směřuje země k předčasným volbám. Mohly by se konat v říjnu. Příští úterý budou poslanci hlasovat o rozpuštění sněmovny.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama