Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 8. 2010

Zemřel fyzik Niederle. Zajímal se o obří urychlovač částic

Ve věku 71 let zemřel v neděli významný fyzik Jiří Niederle. Profesor Fyzikálního ústavu Akademie věd pomohl zapojit ČR do mezinárodních vědeckých projektů, například v rámci UNESCO nebo NATO.

Vědec s mezinárodním renomé se zabýval hlavně fyzikou elementárních částic, v akademii rozvíjel také zahraniční styky. Uvedl to Leoš Kopecký z Akademie věd.

Niederle se také podílel na zapojení českých vědců do projektu obřího urychlovače částic CERN v Ženevě a byl vládním zmocněncem pro spolupráci s touto organizací. Niederle byl kromě toho rovněž členem mnoha mezinárodních vědeckých spolků a komisí a podílel se třeba na vytvoření Českého historického ústavu v Římě. V minulosti kandidoval na předsedu Akademie věd.

"Za působení profesora Niederleho ve funkci předsedy Rady pro zahraniční styky navázala Akademie věd ČR vztahy i s řadou mezinárodních institucí, stala se členem ALLEA (federace národních akademií věd) a aktivně se podílela na vybraných programech EU, UNESCO a NATO," uvádí o známém fyzikovi Akademický bulletin.

Niederle také rozšířil vědeckovýzkumnou spolupráci akademie s badateli z Izraele, Japonska, Jihoafrické republiky, Belgie nebo Tchaj-wanu.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK