Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2013 11:57
Dlouhodobá předpověď

Zimy se jen tak nedočkáme! Přituhne až koncem ledna. Možná

Na horách není sníh
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Někde to vypadá spíše, jak když se probouzí jaro. Některé rostliny totiž začaly kvést. Na loukách se objevily třeba prvosenky či macešky. A zimy se nejspíše jen tak nedočkáme. Podívejte se, jaký leden nás čeká podle meteorologů.

Příroda je pořádně zmatená, ačkoliv je astronomická zima, rostliny si myslí, že je spíše jaro. Na některých místech totiž vykvetly prvosenky, macešky či keř jasmínu nahokvětého! "Něco podobného si pamatuji naposledy v roce 1977," prozradil Nedělnímu Blesku šéf zahradníků z Lednice na Břeclavsku Oto Bernard.
 

Z teplé zimy nemají radost ani lyžaři či vlekaři. Vleky a lanovky jezdí jen díky zásobě technického sněhu, ale i ta díky teplému počasí doslova mizí před očima. A ani meteorologové nemají lepší zprávy. Prakticky celý leden totiž budou teploty i nadále spíše nad nulou, ochladit by se mohlo teprve až koncem ledna, na některých místech by dokonce mohly teploty po ránu spadnout až k -14 °C.
 

Předpověď na tento týden
 

Úterý - Silvestr
 

"Počasí na Silvestra ovlivní oblast vyššího tlaku vzduchu se středem nad východní Evropou, žádné třeskuté mrazy a sněžení tak nepřijde," uvedl meteorolog Kamil Sojka z Meteopressu. V úterý tak bude počasí, na jaké jsme si zvykli v průběhu letošního prosince.
 


Ráno nás čekají četné mlhy a nízká oblačnost, která se místy udrží celý den. "Na ostatních částech území bude panovat modrá obloha doprovázená slunečními paprsky," upřesnil Sojka. Nejvyšší denní teploty budou 1 až 5 °C, při mlze zůstanou okolo nuly. Srážky se objeví zejména na východě.
 

Během silvestrovské noci dojde k poklesu teplot. Ta se bude pohybovat okolo 0 °C, při nízké oblačnosti může klesnout k -2 až -6 °C. Foukat bude mírný vítr, silnější vítr bude pouze v horských oblastech na severovýchodě republiky.
 

Český hydrometeorologický ústav vydal na 31. prosince výstrahu před ledovkou s nízkým stupněm nebezpečí. Výstraha platí pro Kraj Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký (Olomoucko, Prostějovsko, Přerovsko a Šumpersko) od 5 do 12 hodin.
 

Středa - Nový rok
 

Bude zataženo až oblačno, místy se objeví déšť. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C. Denní teploty pak vystoupají na 2 až 6 °C.

Čtvrtek
 

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, místy s mlhami. Ranní teploty 1 až 3 °C, denní teploty 1 až 5 °C.
 

Pátek
 

V pátek bude oblačno až zataženo s občasným deštěm. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 3 až -1 °C, denní teploty pak mezi 0 až 4 °C.
 

Předpověď na leden podle Meteopressu
 

I. dekáda: 1. - 10. ledna
 

V první polovině období převážně oblačno až zataženo, občas déšť, na horách přechodně sněžení. Ve druhé polovině období oblačno až polojasno, místy sněžení. Ranní teploty zpočátku období 2 až -5 °C, postupně 0 až -5 °C. Denní teploty 1 až 7 °C, postupně -4 až 2 °C.
 


II. dekáda: 11. - 20. ledna

 

Převážně polojasno, místy v nižších polohách zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Jen ojediněle mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení. Koncem období přibývání frontální oblačnosti s občasným sněžením, v nížinách i déšť se sněhem. Ranní teploty -4 až -9 °C, postupně 0 až -4 °C. Denní teploty -4 až 1 °C, koncem období 0 až +4 °C.
 

III. dekáda: 21. - 31. ledna
 

Převážně oblačno, místy sněhové přeháňky, na horách občasné sněžení, v nížinách přechodně srážky smíšené. Ranní teploty -3 až -9 °C, na některých místech by mohly spadnout až k -14 °C. Denní teploty -3 až 3 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejúžasnější čepice na zimu: Tuhle pecku musíte mít!

Pavelková nakupovala na zimu: Oblečení na lyže ji stálo 45 tisíc!

tn.cz / hmr
Reklama