Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2009 20:41

Žižkovská hospoda se vrátila v čase: pivo za 1,70 Kčs. SROVNÁNÍ

Zdroj: Televizní noviny

Otevírá se hospoda pro ty, kteří si chtějí připomenout doby minulé. Měli jsme se tehdy skutečně lépe?

Na Žižkově se otevřela hospoda pro ty, kteří si chtějí připomenout minulé doby. V pohostinství údajně třetí cenové skupiny na Žižkově dostanou pivo za 1,70 nebo gothaj s cibulí za 4,40. V nabídce je i hovězí guláš s takzvanou univerzální hnědou omáčkou - UHO, která skutečně nemá žádnou chuť. Za 6,20.

“Návrat hospody U dvou Hrabalů v Chelčického ulici do roku 1980 potrvá do neděle,“ řekl její majitel Vladimír Máca, který zastává roli nakvašeného a neochotného vedoucího provozovny a po lokále se plouží s uondaným výrazem. Happening se koná v souvislosti s chystanou výstavou 20 let od pádu totality (nejen) v Praze 3.

 

Pozor na SNB!

 

V lokále jsou omlácené stěny, na stolech plandají seprané ubrusy a na stěnách visí oznámení typu "Soutěžíme o titul bojovníka socialistické práce" nebo "Klíč na toaletu je ve výčepu." K tomu hrají hity 80. let. Každé dvě hodiny sem chodí dva příslušníci SNB a patřičně arogantně kontrolují občanské průkazy hostů. Takže pozor na pusu, abyste neřekli nic protistátního.

"Co nejvíc přiblížit toho ducha té hospody se určitě pokusím, od otráveného obličeje, když přijde host, přes dlouhé čekání na pivo po podmíráky a okrádání hostů. Říkal jsem si, ať si lidi uvědomí, co se tenkrát dělo, protože na to strašně rádi zapomínají," vysvětlil Máca.

 

Dvacáté výročí pádu komunismu

 

Zanedlouho si totiž připomeneme 20. výročí pádu komunismu.

I po dvaceti letech se ale stále ozývají názory, že život v socialismu byl lehčí, levnější nebo jednodušší. Ale bylo to tak? ANKETA

 

Podle nedávných informací statistického úřadu se ukázalo, při porovnání průměrné mzdy z let 1988 a 2008, že za dvacet let průměrný plat reálně vzrostl o 70 procent. Rozhodně tedy neplatí, že tehdy bylo lépe.

 

Pokud porovnáme dnešní ceny potravin z cenami z roku 1989, byly potraviny skutečně levnější, nutno ale podotknout, že se tehdejší průměrná hrubá mzda podle Českého statistického úřadu pohybovala kolem 3000 Kčs. V roce 2009 se průměrná hrubá mzda zastavila zhruba na 23 000 korun, což je osmkrát více.

 

socialismus
Zdroj: TN.cz

Pokud tedy přepočteme ceny potravin na dnešní dobu, stál by litr mléka 16 korun, bochník chleba 35 korun, kostka másla neuvěřitelných 80 korun a například kilo vepřového maso dokonce 368 korun.

Nanuk Míša
Zdroj: Oficiální zdroj

Zboží byl tehdy nedostatek. Fronty se stály takřka na cokoli. Všechno se zdálo být nedosažitelné a nikoho tehdy ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak.

 

Kdo by neznal Míšu nebo Májku?

 

Jsou ale věci, na které vzpomínáme rádi a s chutí. Kdo by třeba neznal tradiční tvarohový nanuk Míša v kakaové polevě, který za nedlouho oslaví 50. narozeniny.

 

Míša se za svou dlouhou existenci zařadil mezi deset nejprodávanějších nanuků v Česku společně s Eskymem nebo Ruskou zmrzlinou.

 

Vypadá to, že i tradičním českým výrobkům se dnes daří o něco lépe, než tomu bylo v dobách dávné minulosti.

 

Například legendární vepřová paštika Májka je v současnosti podle ředitele marketingu nejoblíbenější paštikou na českém trhu. Firma ji prodá stovky tisíc kusů ročně.

gib s přispěním Pavla Šuby tn.cz / ČTK