Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2011 18:16

POZOR! Zemětřesení na Chebsku dosáhlo skoro 4 stupňů. Může ještě zesílit...

Zemětřesení na západě Čech
Zdroj: TN.cz
Několik otřesů a dunění země zaznamenali i v noci na sobotu obyvatelé oblasti kolem Nového Kostela a Lub na Chebsku...ilustrační foto

Západ Čech se opět třese. Na Chebsku dosáhl odpoledne otřes síly 3,8 stupně, v noci v Německu byl ještě silnější. Intenzita může zesílit.

Několik otřesů a dunění země zaznamenali i v noci na sobotu obyvatelé oblasti kolem Nového Kostela a Lub na Chebsku. Podle údajů geofyzikálního ústavu se jednalo o slabé zemětřesení o magnitudu mezi 2 a 3 s epicentrem několik kilometrů pod zemí.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:
Země se třásla už před páteční půlnocí, silnější otřesy pak přišly kolem druhé hodiny v noci. Další slabé záchvěvy následovaly podle údajů odborníků i v sobotu dopoledne. Sérii zemětřesení v oblasti zaznamenali už na konci srpna. Otřesy měly sílu přes 1,4 až po 3,9 magnituda.


PSALI JSME TAKÉ:
DALŠÍ OTŘESY! Na západě Čech se hýbe nábytek a duní vzduch


"Takovou noc jsme ještě nezažili a to ani před třemi lety, kdy byly otřesy také silné, ale ani nikdy předtím. Po půlnoci se v obci různě v domech svítilo a nespalo," popsal zemětřesení očitý svědek Rudolf Kovařík.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O SILNÉM ZEMĚTŘESENÍ, KTERÉ POSTIHLO ČESKO NA KONCI SRPNA:
Lidé otřesy pociťují, jako když přijíždí vlak, nejdříve jde o hučení, poté přijdou samotné otřesy trvající asi pět vteřin. Následuje opět vzdalující se hučení. Otřesy jsou součástí dlouhodobějšího zemětřesného roje, který se v regionu objevuje v několikaletých intervalech.

"Je dobře, že otřesy přicházejí za sebou asi po dvou létech, než kdyby zemětřesení proběhlo například jen jednou za 15 let, to by jeho síla mohla být podstatně ničivější, energie se naštěstí uvolňuje postupně," vysvětlil Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podle odborníků by zemětřesení na západě Čech neměla přesáhnout pátý stupeň a neměla by být lidem ani stavbám nebezpečná.

Oblast kolem obce Nový Kostel na Chebsku je seizmicky aktivní už po několik staletí. Podle vědců není panika z otřesů na místě, lidé je ovšem pocítí. Seizmická činnost na západě Čech má souvislost s minerálními prameny v podzemí.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax