Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.4. 2014 21:13
Aktivita v EP

Zúčtování českých europoslanců: Podívejte se, jak pracovali posledních pět let

Zdroj: TV Nova

Už brzy nás čekají druhé volby do evropského parlamentu. Podívejte se, jak byli naši současní europoslanci aktivní v uplynulých pěti letech.

Aktivita českých europoslanců v Evropském parlamentu byla podle studie, kterou dnes zveřejnilo sdružení Evropské hodnoty, podprůměrná ve srovnání se zástupci jiných zemí EU. K nejproduktivnějším z 22 českých europoslanců v končícím volebním období patřili Oldřich Vlasák (ODS), Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a Olga Sehnalová (ČSSD), nejméně aktivní byli naopak sociální demokraté Robert Dušek a Richard Falbr.
 

Potvrdily se tak v podstatě závěry předchozí analýzy, kterou sdružení zveřejnilo loni v září. Studie tuto analýzu podle Jakuba Jandy ze sdružení rozšířila zejména o porovnání s prací europoslanců dalších unijních států a o délku hodnoceného období. Sdružení hodnotilo účast europoslanců na jednáních, počet navrhovaných usnesení, stanovisek či jejich úprav nebo četnost jejich vystoupení a dotazů směřovaných Evropské komisi.
 

Nadprůměrní byli čeští zástupci v předkládání menšinových, tedy takzvaných stínových stanovisek a zpráv. Předložili jich v průměru téměř dvakrát tolik, co všichni europoslanci dohromady. Zasloužili se o to zejména zástupci ODS a KSČM.
Nejslabší byli čeští europoslanci v pokládání dotazů zástupcům Evropské komise při schůzích europarlamentu.
 

14

GALERIE: Práce českých europoslanců v Evropském parlamentu

Tabulka - Seznam českých europoslanců

Hodnocení:


 

Položili jich v průměru více než pětkrát méně v porovnání s evropským průměrem. Také o tuto pozici se zasloužili hlavně občanští demokraté a komunisté, kteří byli v tomto směru nejméně aktivní z českých členů Evropského parlamentu.
Roithová se podle studie podílela nejčastěji na vypracování zpráv (9), písemných prohlášení (5) a návrhů usnesení (113).
 

Naopak Dušek nepodepsal ani jeden návrh usnesení. Vlasák zpracoval nejvíce řádných stanovisek (12), stínových stanovisek (71) a úprav (116) k návrhům evropských předpisů.
 


Docházka českých europoslanců odpovídala evropskému průměru. Nejlepší - 99,58 procenta - měl z europoslanců Pavel Poc (ČSSD), nejhorší naopak Miroslav Ouzký (ODS) - 71,85 procenta. Nejméně projevů na schůzích - 14 - měl Falbr spolu s Vladimírem Remkem (KSČM), nejvíce Libor Rouček (ČSSD). Jan Březina (dříve KDU-ČSL) z českých europoslanců adresoval nejvíce dotazů (83) Evropské komisi, zatímco Zuzana Brzobohatá (ČSSD) ani jeden.

tn.cz / ČTK / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.4. | 19:17 reypal
2
Falbr,neni ten bývalý "odborár"? Vážení ...
28.4. | 20:13 Patrick Gába
0
Ouzký..není to ten tunelář ze zlodějské strany, který měl lobovat v EP za ...
29.4. | 13:36 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Alane,,ja bych nebral..Me vychoval Pionyr!
29.4. | 00:30 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Oni pracuji ale na hrabani na sve ucty a to je taky prace. Lidi? tak ty prece jsou jen v dobe voleb jinak je neznaji. Reknete kazdy, kdyz byste meli moznost dostavat plat a nechodit do prace, BRALI BYSTE TO???
28.4. | 22:09 Jana Vlková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ať to jsou europoslanci nebo vláda - pozdější odchod do důchodu? Proč ne. Oni se tam za velké prachy vyspinkají, napapají, jezdí po výletech. To bych taky zvládla třeba v 70ti letech. Hanba jim !!!
28.4. | 21:49 Miroslav Hanko
0
Náhlasit nevhodný komentář
Volit tuhle darmožroutskou bandu?ani omylem.
28.4. | 20:27 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
pacicka57: A co soudruh Ransdorf, jakou pohádku nám povyprávíš o něm, přizdisráči?
28.4. | 20:13 Patrick Gába
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ouzký..není to ten tunelář ze zlodějské strany, který měl lobovat v EP za automobilku PORSCHE a který měl velký podíl na téměř dvoumiliardové ztrátě za IZIP a spolu s Cabrnochem prodali 47 % podílu neznámé švýcarské firmě? Falbr toho možná moc v EP neudělal, ale k tunelářovi Ouzkému si nemůže ani ...
28.4. | 19:17 reypal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Falbr,neni ten bývalý "odborár"? Vážení odboráři,socani.Určitě Falbr najde tisíce výmluv na nepřítomnost,ale podle mě má dělat za co je královsky placen.Máte snad jiný názoz?I když v tom pochybném spolku - EU určitě nechybí. Oslů je tam dost.