Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 9. 2014
Čekání skončí

Den D tunelu Blanka je 2. prosinec, konečně se otevře řidičům!

Tunel Blanka
Zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Tunelový komplex Blanka se otevře 2. prosince, první motoristé jím tedy projedou na svátek Blanky. Podle prvních plánů měl přitom být tunel hotový už několik let.

Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ, která dosud trvala na dubnu 2015. Dnes to oznámil náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Nouza o tom dnes také informoval radu hlavního města.


Klíčová dopravní stavba měla původně řidičům v Praze začít sloužit v roce 2011. Politici termín několikrát odložili. První se v noci z 5. na 6. října otevře Trojský most, který je součástí komplexu. Nejdelší tunel v Česku bude stát 36,9 miliardy Kč. Proti plánu se prodražil o šest miliard.


"Jsem nesmírně rád, že po všech peripetiích můžeme Pražanům konečně sdělit termín, kdy bychom chtěli ve zkušebním režimu zprovoznit Blanku," uvedl Nouza. "Vše je samozřejmě podmíněno úspěšným testováním technologické části, bezpečnostních systémů a převzetím díla investorem stavby," doplnil. Jak dlouho potrvá zkušební provoz, neuvedl. Kolaudace stavby je ovšem podmíněna dokončením vnějšího okruhu Prahy, která je v nedohlednu.


Stavbu tunelového komplexu, kterou naplánovalo někdejší vedení města v čele s Pavlem Bémem (ODS), provází řada problémů a nesrovnalostí. V průběhu stavby totiž vznikly miliardové vícenáklady a Praha si nevěděla rady s jejich proplacením.


Spor se stavební firmou Metrostav na začátku letošního roku skončil u rozhodčího soudu. Soud nakonec nařídil Metrostavu dostavět tunel do konce září a Praze zaplatit pět miliard. Podle vedení města tím arbitři zlegalizovali platby, které vznikly nad rámec původních smluv, a zároveň odblokovali stavbu, kterou Metrostav loni pozastavil.


Stavaři dnes v souladu s výrokem soudu stavební část díla dokončili. Praha od nich podle Nouzy začne stavbu přebírat. "Půjde o postupný proces, přebírat budeme 850 stavebních objektů," vysvětlil.


Kvůli neproplaceným fakturám vede Praha arbitráž i se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). A kvůli dluhům hrozila městu zastavením prací a žalobou i firma ČKD Praha DIZ.

tn.cz / ČTK