Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2012 21:45
Problémy se táhnou dva roky

Digitální infotabule stály 30 milionů korun. Nefungují přesně a cestující matou

Infocedule v Českých Budějovicích
Zdroj: TV Nova
Infotabule v Českých Budějovicích

Cestujícím v městské hromadné dopravě v Českých Budějovicích má pomáhat v orientaci sedmdesát digitálních infotabulí, které stály třicet milionů korun. Mají ukazovat čas, který zbývá do příjezdu autobusu na zastávku. Ten je ale v mnoha případech velmi nepřesný a tabule tak cestující spíše matou.

Problémy s informačními tabulemi se táhnou od uvedení systému do provozu. „Není to přesní. Informuje to. Ale přesné to není,“ stěžuje si obyvatelka Českých Budějovic.


Spolehlivost infocedulí si vyzkoušel i reportér TV Nova. Autobus číslo pět měl ze zastávky, kde stál, odjet za tři minuty. Uplynulo ale dalších deset minut a autobus číslo pět teprve přijížděl na zastávku

 

Dušan Vácha má s infotabulemi opačnou zkušenost. Ukazatel mu oznámil, že jeho autobus pojede až za dvaadvacet minut.Vydal se proto na další zastávku pěšky. "Ušel jsem dvacet metrů od zastávky a kolem mě ten autobus projel,“ popsal situaci Dušan Vácha z Českých Budějovic.

 

 

Mnozí cestující nadávají a viní město, že zbytečně utratilo desítky milionů korun. "Byla to zbytečnost. Mohlo za to být mnoho jiných věcí,“ myslí si muž z Českých Budějovic.

 

Vedení dopravního podniku nepřesnost infotabulí připouští. "Když bylo město hodně rozkopáno a výluk bylo moc, tak predikce nebyly v některých případech přesné,“ omlouval infotabule Jaroslav Ďuriš,ředitel dopravního podniku v Českých Budějovicích.


Na vině je údajně špatný počítačový program, neumí prý vyhodnotit čas příjezdu autobusu na zastávku. "Ta operativnost je špatná a musíme udělat velmi razantní změny,“ připustil Ďuriš."Otázka je jestli vůbec nevyměnit dodavatele celého softwaru, který ty problémy dělá,“ myslí si Ivana Popelová, náměstkyně primátora pro dopravu.

 

Výměna počítačového programu bude stát další miliony. Dopravní podnik je bude požadovat od firmy, která zařízení dodala. Kdy se cestující konečně dočkají přesných časů, ale prozatím jasné není.

kos / s přispěním Jiřího Bydžovského TN.cz