Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.6. 2011 13:49

STÁVKA ochromí Česko! Nepojedou vlaky ani MHD! Ulice Prahy zatarasí horníci...

Stávka v dopravě ochromí Prahu a další velká města v pondělí 13. června. Po pátečním jednání dopravních odborových svazů to uvedl Jindřich Hlas, prezident Federace strojvůdců.

Odbory dále oznámily, že stávka začíná ve tři hodiny ráno, nemá ale jasně daný konec. "Den má 24 hodin," řekl k tomu Jan Rejský z odborového svazu Dosia. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil ovšem nevyloučil, že by protest mohl pokračovat i v dalších dnech.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:ČTĚTE TAKÉ:

STÁVKA V DOPRAVĚ! PŘEHLED, kde se bude stávkovat!

 

"Pokud bude tato vláda stále arogantní, mohlo by se tak stát," varoval Zavadil s tím, že by sám za takový vývoj nebyl rád. "Pak by stávka totiž dostala úplně jiný rozměr," dodal.

 

Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík doplnil, že o ukončení stávky dají odbory vědět včas.

 

Podle oborů stávka zasáhne železnici, městskou hromadnou dopravu ve velkých centrech, například v Olomouci, Plzni, Brně nebo Ústí nad Labem. V Praze je pak připravena i blokáda hlavních silničních tahů a nevyjede ani metro. "Zatím ke stávce nepřistupuje letecká doprava," řekl Pomajbík.

 

"Pondělní stávku podle mého názoru nemůže již nic odvrátit. Čekal jsem, že mi ještě zavolá premiér Petr Nečas (ODS), jak slíbil. Nestalo se tak," řekl Zavadil. Připomněl, že kromě stávky začíná i stávková pohotovost všech svazů sdružených v ČMKOS.

 

Odbory se zároveň omluvily veřejnosti za případné problémy. "Tato stávka je namířena proti vládě a jejím reformám, ne proti lidem. Zároveň je ale vyzýváme k naší podpoře," řekl Zavadil.

 

PSALI JSME:

STAVKA! 13. června budou problémy při cestách do práce! DOPRAVÁCI nevyjedou

Stávka v dopravě by znamenala ZASTAVENÍ VŠECH VLAKŮ v Česku!

 

Nepojedou ani vlaky

 

České dráhy potrvdily, že v pondělí od 3:00 nepojedou vlaky. Rozjedou se už po 16. hodině, v případě železničních odborů má stávka předem daný jasný konec. Agentuře Mediafax to v pátek potvrdil mluvčí drah Radek Joklík.

 

"Vzhledem k rozsahu stávky není možné zajistit pro cestující náhradní dopravu. České dráhy připravují opatření, aby se co nejdříve po skončení stávky spoje opět rozjely. I tak je ale potřeba počítat s tím, že se dopad stávky může do provozu projevit ještě po jejím skončení v podobě zpoždění některých spojů nebo nestandardního řazení souprav," informují dráhy.

 

Jízdné budou České dráhy kompenzovat cestujícím v následujícím rozsahu:

 

Veškeré uznané návratky za úplně nebo částečně nevyužité jízdenky, místenky a příplatky na vlaky jedoucí v době konání stávky nebo platné v den konání stávky budou provádět beze srážky.

 

Za jízdné ve vnitrostátní přepravě návratky uznáme u jednoduchých i zpátečních jízdenek za obyčejné, zvláštní i zákaznické (IN 25, IN 50, IN junior) jízdné, při vracení již odepsaných kilometrů z KMB, u jednoduchých i zpátečních jízdenek se slevou pro skupinu, u jízdenek VLAK+ Letiště Praha, u síťových jízdenek ČD Net a u již vyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko.

 

Cena nevyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko zaplacených prostřednictvím eShop ČD na den konání stávky bude vrácena na účet, z kterého byla provedena platba, v plné výši.

 

Návratek nebude uznán při částečném nevyužití traťových jízdenek, jízdenek IN 100 a IN business a u časových doplatků do 1. vozové třídy.

 

Za jízdné v mezinárodní přepravě návratky uznáme u jízdenek platných na den konání stávky (i u nabídek SparNigt, EURegio atd.) a to vydaných na tiskopis mezinárodních nebo vnitrostátních jízdenek.

 

Návratek nebude uznán u jízdenek InterRail.

 

Mezinárodní jízdenky platné na konkrétní den a konkrétní vlak SporoTiket Evropa (ČD), Europa Spezial (DB), SparSchiene (Oebb), SparDay (ZSSK) a nabídky dalších železnic a vypsané políčko na den konání stávky na jízdence InterRail uznáme i v jiném než na jízdence uvedeném vlaku a také v den následujícím po dni ukončení stávky. Pokladní a průvodčí zajistí prodloužení platnosti těchto dokladů.

 

Podle některých vládních představitelů je stávka předčasná. Například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se domnívá, že nebyly vyčerpány všechny prostředky v podobě jednání. Na druhou stranu vláda podle něho pod hrozbou stávky od návrhů reforem neustoupí. "Je možné bavit se o tom či onom parametru, ale to, s čím přicházejí odbory, není parametrická, ale systémová změna," řekl Kalousek. A na systémové změny prý není vláda připravena.

tn.cz / Mediafax / ČTK