Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.5. 2011 19:19

Pražská MHD ZDRAŽÍ JÍZDENKY! Budou stát 32 a 24 korun!

V Praze od 1. července podle Mladé fronty Dnes zdraží jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Například cena nepřestupní jízdenky za 18 korun se zvedne na 24 Kč a přestupní jízdenka za 26 Kč podraží na 32 korun.

Cestující však na ně budou moci jezdit déle a s dosud nepřestupnou jízdenkou budou moci přestoupit. SMS jízdenka zdraží na 32 korun, ale předplatné kupony se zdražovat nebudou. Zvýšené jízdné má vynést celkem 200 milionů korun, uvedl deník.

 

PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova

 

Jak se změní ceny jízdenek?
Zdroj: TN.cz

 

Na změně ceníku se dohodla pražská koalice a městská rada by se jimi měla zbývat na úterním zasedání. "Cenu jednotlivých jízdenek zvýšíme. Nedotkne se ale předplatných kuponů a neovlivní ji ani plánované zvýšení DPH, které se chystá. To by pak hradilo město," řekl MfD náměstek primátora pro dopravu Karel Březina.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Auty přetížený Frýdek-Místek zavedl MHD zdarma

 

Lístek za 18 Kč dnes platí 20 minut, pokud s ním cestující jede povrchovou dopravou. Nesmí se s ním však přestupovat. V červenci se to má změnit, bude stát 24 korun. Cestující s ním ale bude moci libovolně přestupovat z metra na autobus či na tramvaj. Bude to vše ale muset stihnout za 30 minut.

 

Ceny jízdného v českých městech
Zdroj: TN.cz

 

Ani přestupní jízdenky za 26 korun se od července nebudou prodávat. Zdraží se totiž na 32 korun. Pražené však s nimi budou moci jezdit 90 minut. "Lidé je pak budou moci využít i jako zpáteční," dodal Březina.

 

Ceny jízdného ve světových metropolích
Zdroj: TN.cz

 

Koalice ODS a ČSSD se pro změnu tarifu rozhodla prý proto, aby ho zjednodušila. Březina však přiznal, že tím také získají peníze, kterými pak budou moci z velké části zaplatit jízdné zdarma. Kvůli této novince bude město doplácet dopravci asi 240 milionů korun.

 

Zdražení jednotlivých jízdenek však vynese 200 milionů korun a tím se ztráta výrazně sníží.

 

V červenci dojde i k dalším změnám v MHD. Začne platit jízdné zdarma pro některé děti a seniory. Využívat ho však budou  moci pouze s Opencard. "Je potřeba, aby si tuto kartu pořídili všichni ti, kteří ji ještě nemají, co nejdříve. Může se stát, že pokud to nechají na poslední chvíli, mohl by s jejich vydáváním nastat problém," nabádá náměstek primátora Březina.

tn.cz / ČTK
Reklama