Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 14. 10. 2011

ÚLEVA: V Bohumíně otevřeli skřečoňský most

V Bohumíně po dvou letech znovu otevřeli skřečoňský most.

V Bohumíně se v pátek po dvou letech otevřel skřečoňský most, který spojuje centrum města s městskou částí Skřečoň. Skončilo tak největší dopravní omezení ve městě, informovala mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

 

Stavbu mostu vloni v srpnu zastavil v rámci úsporných opatření tehdejší ministr dopravy Vít Bárta.

 

"Bohumínští se však proti jeho rozhodnutí vzbouřili a za deset dní se pod petici za jeho dostavění podepsalo rovných 10 156 lidí. Ministr pak stavbu mostu po návštěvě Bohumína opět povolil," uvedla Balcarová.

 

„Otevření mostu je důležité nejen pro ulehčení dopravy ve směru od Skřečoně a Karviné na Bohumín, ale je rovněž symbolem úspěšného odporu bohumínských občanů proti nesmyslnému rozhodnutí jeho stavbu v loňském roce zastavit. Ještě důležitější je však dokončení dalších rozestavěných dopravních staveb, tedy dálnice D47 do Polska a asi kilometrového přivaděče ze skřečoňského mostu k dálnici. Teprve pak bude ochráněno centrum Bohumína od zátěže, kterou kvůli absenci objízdných komunikací způsobují nákladní vozidla. Jinak by byly vládní proklamace boje za lepší ovzduší k ničemu,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

 

Otevření mostu se tak oproti původním plánům o několik měsíců zpozdilo. Jeho slavnostního otevření se v pátek účastnilo přes 250 občanů města.

 

„Tolik lidí jsme ještě nikdy při otevírání naší stavby neviděli, většinou přijdou jen ti, kteří se podepsali pod petici,“ řekl při stříhání pásky náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

 

Automobily vjedou na nový skřečoňský most poprvé v sobotu 15. října v 8 hodin ráno. V sobotu začnou silničáři o půl osmé ráno odstraňovat zákazové značky a po půlhodině už budou most moci oficiálně využívat kromě pěších a cyklistů také automobily. Autobusové linky se vrátí do původních tras od neděle 16. října.

 

"Starý most se pro dopravu uzavřel před dvěma lety v listopadu. Uzavírka měla trvat 19 měsíců. Nakonec se protáhla na téměř dva roky," upřesnila mluvčí s tím, že stavba mostu sice není hotová do všech detailů, ale je schopna bezpečného zkušebního provozu. Definitivně dokončit první etapy výstavby skřečoňského mostu a přivaděče by stavaři mohli do konce dubna příštího roku.

 

Nový stometrový skřečoňský most je jedním ze tří bohumínských mostů, které převádějí dopravu přes železnici. Spojuje centrum Bohumína s městskou částí Skřečoň a výpadovkou na Dolní Lutyni, Dětmarovice a Karvinou. Mostní objekt tak nahradil starý skřečoňský most, který technicky nevyhovoval. Jeho investorem je Ředitelství silnic a dálnic.

 

Kvůli výstavbě skřečoňského mostu vedla téměř dva roky objízdná trasa pro osobní i automobilovou dopravu podél železnice po Lidické ulici v Bohumíně.

 

Mediafax